Konstruktéři v ham sportu stále ještě existují...

Většina z nás si svoje zařízení již dávno nestaví. Pokud chceme ještě zažít "radost" ze svého zařízení, pak většinou používáme KITy. Přesto však existují tací, kteří se stavbě věnují "na plné pecky". Jedním z nich je i Láďa OK2ZLA. Ten mi poslal krásný Email a fotografie svého zařízení. Co o něm říká sám?

Ahoj Milane.

Posílám pěkný pozdrav z Blanska.

Už je to dlouho kdy jsme si psali, bylo to to o stavebnici Small Wonder Labs, Mluvili jsme o stabilitě a DDS. No myslím, že je to tak dva roky zpět, život letí rychle. Musím se pochlubit, nakonec jsem přece něco zplodil a QRP je na světě.

Udělal jsem takový hybrid. Hlavně dle schéma K1, něco z K2 (předzesilovač a zapojení LT1250), měření PSV je z Trampu. Plošný spoj DDS je od OM3CPH (procesor zde není osazen) a řízení s PIC18F452  a s programem je originál vlastní. No něco se povedlo víc a něco míň. Byla to moje první a asi i poslední stavba QRP. QRP jsem nikdy nedělal, tak jsem si to chtěl zkusit.  No určitě by se k tomu našla řada výhrad, ale první konstrukce nemůže být dokonalá. Vše jsem udělal doma, nářadí byla pilka, svěrák, pilník a pájka. Plošný spoj je zhotoven foto cestou, za pomocí horského sluníčka, nakreslil jsem ho v Eaglu. Horní krycí plech jsem ohnul ve svěráku. 

Pásma to umí 80, 20, 15,10 m, ale na 10 m je výkon jen 2 W. Asi by se to dalo ještě vytáhnout, ale už se mi nechce. Ladící kolečko je mechanismus s myši PC. Na jednu otáčku rozladí asi 5 KHz při kroku 100 Hz. Tlačítko Slow sníží krok na 10 Hz. Zjistil jsem, že krok 100 Hz  není sice ideální, ale docela vyhoví. DDS je AD9851 plynule přeladitelná do 60MHz. Přepnutí z Rx na Tx procesor zvládne za 1ms. Měl jsem strach, že to bude pomalé, ale nakonec se ukázalo že to moje klíčování to stíhá dobře, takže to zvládá BK provoz. Jde totiž o to, že mezi znaky morse se musí DDS přeladit o MF. Řídící slova pro DDS Rx a Tx tedy počítám obě při ladění a při přepnutí z Rx na Tx nebo zpět je pouze zkopíruji do DDS.

DDS je napojena na procesor v seriovém režimu, tak přenos řídícího slova trochu trvá, asi by to urychlil paralelní přístup.

Konec je z 2SC1969 ve třídě C. Odběry proudu mám bohužel  daleko vyšší než Elecraft. Rx bere 300 mA, protože samotná DDS bere 150 mA.

No to je snad vše.

Jinak už jsem na to vysílal a měl jsem s Tebou QSO. Hrál jsem za značkou QRP. No myslel jsem, že by tě to možná mohlo zajímat, tak posílám pár fotek.

Jinak se měj krásně, s pozdravem Láďa OK2ZLA

Co říci závěrem. Nádhera. Doufám Láďo, že se přijedeš podívat do Chrudimi a bude šance si to rádijko poslechnout. ( Chrudim je 14. až 15.3. 2008)