Nový člen OK QRP č. 573 a jeho aktivity

 

S politováním musíme oznámit, že se do našeho OK QRP kroužku přihlásil jeden neznámý amatér. Ta zpráva je o to smutnější, že již asi nikdo z nás nebude vyhrávat OK QRP závody. Tento amatér totiž ve své kariéře dosáhl již téměř všeho, jenom ještě nevyhrál OK QRP závod. Ve své žádosti uvedl, že vyhrát tento závod je jeho celoživotním snem a úspěch v tomto závodě je jeho hlavním budoucím cílem. Zatím pro rok 2009 připravuje speciální antény. Podle jeho slov mu 4 elementy Yagi nestačí a tak plánuje:

4SQ z K9AY 40x40m, 4SQ 80m

Poznáte ho někdo?

Na tomto obrázku je neznámý amatér tajně zachycen ve stepích, při montáži 4EL full Yagi na 80m

Jožo Fero je prý strašně smutný. Jeho "malotraktorské" úspěchy jsou silně ohroženy. Podle nám blízkých zdrojů prý na protest plánuje v CQ WPX CW účast v kategorii 80m Jánošík.

 

Z další korespondence nového člena OK QRP č. 573  

Tedy to jsme si zavařili. Tento nový člen nám opravdu vybočuje z našich "malotraktorových" pojetí vysílání QRP. On pořád něco dělá a dělá, na místo toho, aby jen kecal a kecal. Opravdu to za chvíli budeme moci zavřít. On nám nakonec udělá 5BD DXCC s 500mW. Raději mu ani nepůjčím Rozkmita, mohl by mých 24. zemí DXCC překonat HI. Ale začtěte se dále....

Hola všem,

 

boj o dB pokračuje už 3.týden za každého počasí J

 

Nakonec i dnes jsem v té WX mizérii odpoledne pár hodin marně bojoval s novou verzí drátové Yagi na šikmém dlouhém laně. Až jsem byl zcela mokrý, tak jsem toho nechal. V hustém sněžení jsem pak manipuloval s koncem koaxu na měřicí RG213ce a dostal jsem takovou pecku od statiky, že jsem myslel, že je po mě. Ale, bohužel pro vás, nebylo. Tak jsem konektor přiložil k patě TWR a jiskry jely jako ze svářečky, nepřetržitě, ze vzdálenosti více jak 3cm. To jsem ještě neviděl. Chvilku předtím, než tak hustě sněžilo jsem tam měl připojenu AA-200, unikla smrti asi o vlas. Já dostal jen ránu jako kráva v ohradě, možná větší.

  Alespoň jsem si v praktickém náznaku prozkoumal , o čem to asi bude načisto, až na druhém konci bude jako podpěra ne starý kus 5m příhradku, ale třeba 30 nebo 35m tlustého TWR.  I tak je ale pevnost toho trámového nádstavce neuvěřitelně dobrá. Ale např. pokoušet se rukama vytáhnout přes tu malou kladičku ve 36m celý nosný lanobům 80m s pověšenými elementy vč.koaxu je šílenství. Nakonec jsem to vyšponovával tak, že jsem sjel vozíkem o 3m , ručně došponoval lano, uvázal ho v patě TWR a pak pomaličku jel nahoru a došponovával celý závěs zvedáním vrcholu. Je zázrak, že ta prďatá kladka (původně ozdoba) vydržela. Takže teď je Reflektor asi ve 34m, zářič ve 25m (mám cejchovaný visící koax:-) a D1 asi ve 24m. Už tak je vidět, že to chytlo více výšky a volného prostoru, Fres se zvýšila o cca 150 kHz oproti staré variantě v místě kde byl 3el delta.

  Trošku jsme emailem polemizovali s Milanem OK1VWK aka OL7R  o užitečných úhlech pro DXing. Večer mi poslal tenhle nádherný elaborát:

http://ok1vwk.sweb.cz/3el.htm

Alespoň ti salónní QRP Hamové zaregistrují, že ty DXy fakt nejsou zadarmo a bez práce.

Mám už toho za poslední 3 týdny docela dost, 3 drátové Yaginy, to je docela nářez. Ale je fakt, že jsem si vyčistil plíce i palici za ty desítky hodin na opravdu čerstvém vzduchu a s přílohami. Byla to ale v 95% času práce pouze pro jednoho. Při neustálém motání a vymotávání atd.atd. by se u toho dva asi brzo zabili. Tak jsem prostě lozil a lozil, až jsem těch 6 až 8 konců elementů a ostatní lana vždy nakonec dostal tam, kde jsem chtěl, nebo kam až to šlo.  Bylo a je to vše velmi poučné a vlastně jsem se na to vnitřně chystal celé roky, že prostě ověřím, že nízké Yaginy jsou nízké Yaginy J

 

Fotoreportáž dnes večer:

 

http://www.sendpix.com/albums/08031913/cnzy77ufth/?p=1

Tento člen č. 573 nám poslal i poslední obrázky z přípravy na OK QRP závod 2009.

Jedna anténa = žádná anténa. Když "ogoň", tak pořádný

Příprava napáječů pro OK QRP závod 2009

Bumy a prvky pro novou Yagi    Připravovaná zařízení na OK QRP závod (nález Cimrmanova vojenského kufru)

Příprava radiálů

Ono číslo 573 nám dokonce chce dokázat, že umí mluvit rychleji, než my dokážeme  vysílat pomocí staromódního CW. Nevěříte (sakra, nemá to NOCODE něco do sebe?). Začal prý již malinko trénovat. Já se picnu. Co jsme to zase koupili. To je revoluce v myšlenkách "kolibřího" pojetí našeho QRP vysílání.

Ale poslechněte si to sami. Číslo 573 je tedy číslo....

http://www.ok2rz.cz/files/Best2min.mp3

Tak co řikáte? Spadl nám QRP hřebínek?