Ostrovní systém napájení - jak s 1. částí mé dovolené  

Letos máme zatím naplánovánu dovolenou tak, že s OL1EXP pojedeme v termínu od 26.7. do 2.8.2008. Abychom si však užili vnuka, rozhodli jsme se doplnit ještě další část. Ta bude v termínu od 5.7. do 12.7.2008.  Využili jsme totiž nabídky syna, že nám společně s vnukem přistaví i jeho karavan. On si pak vezme auto a odjede zpět. Vrátí se pro nás až na konci tohoto termínu. Mohli jsme si vybrat i místo, kde budeme chtít tuto dovolenou prožít. Samozřejmě jsem nezaváhal ani na chvíli. Bude to moje oblíbené místo v campu "Soumarský most". Velice jsem byl i spokojen s tím, že vnuk zatoužil po výuce CW a vůbec o "radiovém" týdnu. No proč ne. Věk na to má a tak ho jako VO naší kolektivky OK1KFQ zapíši do seznamu operátorů a proč by si nemohl zkusit již prvních pár spojení. Pak jsem se však zarazil. Auto nebude k dispozici a z čeho mám brát energii na dobíjení baterií. Každý přeci ví, že na Soumaráku není zaveden proud (zaplať pánbůh HI). Malinko jsem začal přemýšlet o tom, kolik té energie asi spotřebujeme. Pokud si udělám základní rozvahu, pak se dá předpokládat, že za 1 den bude spotřebována asi následující energie:

2    Mobily                        500 mAh (možná i více, pokud budu brouzdat po Internetu)

2    TCVR DJ-S45S        2800 mAh (je to vyzkoušeno, při vnukovských hrách se stále jen vysílá)

Pokud budu chtít pouštět info maják s výkonem 4W (ATS-3B) a navazovat spojení alespoň hodinu denně pak"

1    TCVR ATOS            700 mAh

Pokud to vnoučka chytne a bude si chtít zkusit udělat pár SSB spojení, pak budu muset sebou vzít i FT817

1    TCVR FT817            1300 mAh

Tak to je průšvih. Denně se tedy dá uvažovat o spotřebě energie asi 5,3 Ah. No jo, ale jak tu energii doplnit? Mám doma sice panel SMP 12-350 od firmy Solartec ( www.solartec.cz ) , ale ten za slunečních dnů je mi schopen dodat denně jen tak 1,4 Ah (průměrně asi 180 mA při 8 hodinách slunečního dne. Budu sebou sice mít 1 akumulátor 18 Ah a dva záložní 7 Ah, ale stále je to šíleně málo. Při testech v roce 2006 jsem při špatném počasí zjistil, že té dodané energie bylo taky za den jen 300 mAh. Jak z toho ven? 

    Nedá se nic dělat, budeme se muset dovybavit větším slunečním panelem. Samozřejmě se mi nechce investovat veliké peníze jen kvůli dovolené. Začal jsem se tedy rozhlížet. Našel jsem sice nějaké panely s amorfními články u firmy Conrad, ale účinnost těchto článků je dosti nízká. Zvolil jsem tedy opět firmu Solartec a jejich panel STR 36-20.

http://www.solartec.cz/cs/vyrobky-a-sluzby/technicke-udaje/panely/solartec-str/36-20-12.html

Investice 4180 Kč sice není zase až tak malá, ale koneckonců, snad ten panel využiji i doma. Má Wp=20W, což je 3,4x více než můj minipanel. Podle zkušeností a propočtů, bych mohl při jasných slunečních dnech z něj dostat něco kolem 5Ah. Při zatažených dnech to samozřejmě bude s bídou 1Ah. No uvidíme. Nebo máte jiný nápad, kde lacino koupit něco většího?