Společenský ples QRPistů za námi, aneb některým z nás upadl při tančení motýlek na zem...

Tak to máme za sebou. Jaký ten ples byl? Ti, kteří tam byli vědí, že pěkný. Podmínky sice nebyly ideální. Už jsem zažil lepší. Ale zase nebyly tak úplně špatné. Naší organizátorskou snahou tentokrát bylo - pozvat mezi nás i netypické amatéry QRP. Proč? Chtěli jsme dosáhnout toho, aby i oni veselou hamspiriťáckou formou si "osahali", co vlastně to QRP je. Tento záměr se nám plně zdařil. U těchto rodilých amatérů HP, však vnikaly pro ně zajímavé problémy. Ano je to ten základní problém známý nám všem amatérům "slabochům". Zkrátka jejich relátka nedokázala přenést výkon QRP. U jejich relátek zkrátka nedocházelo k samočistícímu efektu a tak nedokázali tito účastníci dostat výkon QRP do antény. Podle nepotvrzených zpráv, dokonce výkon QRP prováděl šifrování jejich počítačů. Ale pojďme se na to podívat od začátku:

    Je 7 hodin a závod začíná. Obvyklý efekt této doby. Kritický kmitočet je pod pracovním kmitočtem. Uplatňují se antény s vertikální polarizací a antény s nižším vyzařovacím úhlem. Sleduji velice silný signál Jirky OK2RZ a dalších. Lépe jsou na tom stanice z OM, ale nevím proč, slyším jen 4 OM stanice. Z toho jedna z nich (OM7....) soustavně vysílá o 800 Hz vedle. Bohužel naše osvěta o přímosměšujících rádiích bez RITu, nepadla na ornou půdu. Proč je v závodě tak málo stanic z OM nevím. ( Efekt závodu OK/OM DX contest?).

     Je 7.15 a stále to ještě není ono. Přesto se dá konstatovat, že vzdálenější stanice z OK2 už hrají docela dobře.

    Je 7.30 a kritický kmitočet je už někde kolem 3.9 MHz. Začíná hrát vše. Bohužel odrazná vrstvička je trošku výše, než by bylo pro nás optimální. Ale všichni jsme na tom stejně. Poslouchám Karla OK1DWF, jak s Atosem dělá jedno spojení za druhým a to v RUN módu. Občas zakopávám o některé stanice, které jedou S&P (OK1AYY). Zkouším fintu "utrhnout" je od volané stanice někam vedle. Tak to se mi vůbec nedaří. No snad se ještě na pásmu potkáme.

    Je 7.45. Tak toto skutečně nejsou optimální QRP podmínky. Přesto F klesá dolů. Nu což. Vrhnu se s 1W na RUN. Během chvilky mi narostl rate na 60. Že by to vydrželo?

    8.00 A jejda. Nic moc. Ještě se chvíli trápím v RUNu, ale RATE pomalu klesá pod 20. Jo Jožo, nedá se nic dělat. Hledej, hledej.... K mému velikému překvapení však nacházím jenom asi 6 stanic, které jsem nedělal. U některých z nich ztrácím trpělivost. Opravdu by se někteří z Vás měli na ten svůj RX podívat. Možná je to u někoho způsobeno místním rušením.

    8.15 Je to stále neslané nemastné. Dokonce to vypadá na tvořící se Es vrstvu. Přesto není problém s dovoláváním. Zde jsem asi udělal taktickou chybu. Předpokládal jsem, že v tuto dobu se probudí další stanice a začnou na poslední chvíli cékvit. Bohužel nic se takového neděje. Není už vybírat co... Na poslední chvíli se vracím k RUN módu. Ale nejde to. Déčko už si začíná vybírat svoji daň.

    8.30. Trošku se to začíná vylepšovat, dokonce některé signálky se již vezou po stále ještě plně nerozvinuté esce. Nějak rezignuji.....Tak letos to pro mne skutečně nebylo příznivě nakloněno. Kolik toho má můj veliký sok Pepík OK1FKD? Kolik asi má Karel OK1DWF? Ale to uvidíme.

Jako správný "bafuňář", pořizuji i nahrávky. Bohužel občas nahrávku zastavuji a znova spouštím a tak se někdy zdá něco nelogické. Ale to vše si domyslíte.

OK1AIJ_OK2BME_OK1DAM_OK1HSK.wav

OK1ARO.wav

OK1ARO_OK1KC_OK2TX_OK1FAO_OK2BIU_OK1DMZ_OK1DWF_OK1HCG_OK1IC_OK2RZ_OK2BEI.wav

OK1DOF_OK1FKD_OK1KC.wav

OK1DWF_OK1HCG_OK2PRM_OK1WF_OM3CAZ_OK2LF.wav

OK1DWF_OK1JFP_OK1VSL_OK1XR_OK1DQP_OK2BWJ_OK2LF.wav

OK1FMS_OK1JFP.wav

OK1FSM.wav

OK1IBP_OK1DQP_OK1LO.wav

OK1IC.wav

OK1MNV_OK1IBP_OK1XZS_OK1IC_OK2CMZ_OK2BIU.wav

OK1UN_OK2UQ.wav

OK1WSL_OK1FII.wav

OK1XZS_OK2BMA_OK1FLT_OK1MNV.wav

OK2BEI_OK1HMP.wav

OK2BWJ.wav

OK2FKF_OK1DZD_OK1RR.wav

OK2GG_OK1WF.wav

OK2LF.wav

OK2PRM.wav

OK2PWA.wav

OM6JO_OM6FM_OK2BXM.wav

Co říci závěrem. Děkuji všem za účast. Předpokládám, že se soutěže zúčastnilo asi 70 stanic. Možná "divné" podmínky odradily další, ale nevěšme hlavu. Ať žije OK ( nebo tentokrát OM?) QRP závod. Jak vypadalo moje pracoviště?

Tentokrát jsem nechtěl riskovat, že mi dojdou baterie a tak jsem použil baterii 7Ah. Podle regulí závodu jsem totiž nesměl k síti připojit ani počítač HI.