Steve KD1JV je nepolepšitelný - opět zapomněl na nejdůležitější knoflík jednoduchých rádií - Atenuátor 

Většina amatérského světa (podle mého názoru) si říká "jak dál?". Sbírání zemiček se nám vymklo z ruky. DX cluster (ten boží nesmysl) nám umožňuje efektivně sledovat provoz vzácných DX stanic. Jestliže na prázdných bandech se z ničeho nic spustí obrovský pile up, pak si buďte jistí, že někdo něco spotoval. V té chvíli vzniká obrovská vřava, v které vítězí silnější a ještě silnější. Zkrátka blázinec nedočkavců. To vyvolává šílenství, porušování HAM spiritu a téměř válku. A tak sbírání zemiček se stalo hlavní naší zábavou. Pokud toto dotáhneme do absurdity, pak někdo za udělání této nové země jezdí na naše špičková pracoviště. V poslední době se však projevují i další negativa a to je sbírání zemiček pomocí mých kamarádů. Co tím myslím? Hmmm... Je to systém, já kamarádovi, kamarád mně. Pokud se zamyslíte nad smyslem tohoto počínání, pak určitě začnete cítit absurdnost. Že si vymýšlím? Ne nebudu to rozvádět (pár zvukových nahrávek z jižní oblasti OK mám). Sami si někdy poslechněte, jak se dovolávají i naše stanice. Jasně zjistíte systém - já kamarádovi, kamarád mně. Ach jo... A tak stále větší počet hamů přechází k novým aktivitám, jako jsou SOTY, QRP provoz, vlastní stavba zařízení... Zkrátka něco, co mne bude bavit a bude mne uspokojovat. Zkrátka antisystém fifty najn. Mluvit zde o dostupnosti různých stavebnic QRP asi nemá smysl. Takovou SW+ si dnes objednáte za 1000 Kč i s poštovným. Věřte, že po sestavení Vás každé spojení bude bavit dvojnásobně. V poslední době se na webu objevilo něco, co z dálky připomíná známý TCVR firmy Elecraft KX1.

http://www.qrpkits.com/pfr3.html

Co to je? - PFR - Portable Field Radio.

Specifications:


Bands : 40 meters, 30 meters and 20 meters
Tuning range: Full band coverage
Mode: CW only


Receiver MSD: 0.2 uV typical
Selectivity : 300 Hz
Receive current, no signal typical:
Active, 47 ma
Idle, 34 ma


Transmitter:
5 watts at 12 volts, all bands
Spurs: - 50 dBc maximum, all bands


5 to 35 wpm internal iambic keyer
Two (2) 63 character keyer memories.


Coax or balanced line output
Built in BLT (balanced line tuner)


Size: 7.3" long, 4.4" wide, 1.6" high. (18.4 x 11 x 4cm)

Power supply voltage: 8 volts minimum, 12.5 volts maximum. 12 to 9 volts recommend.

Na výše uvedených stránkách je i předběžný manuál. Stavebnice by se měla prodávat už od května 2008. Pokud však prostudujete schéma, pak si říkáte...... Steve, ty chlape jeden, kde máš atenuátor. O významu toho nejdůležitějšího knoflíku rádií s NE612 snad již dnes nikdo nepochybuje. Steve vlastně vzal ATS3B a udělal následující úpravy. Doplnil plnohodnotný anténa tuner (Z match), udělal plnohodnotnou digitální stupnici a provedl jednodušší ovládání. Podívejme se však na schéma přijímače.

Je zde doplněno ladění vstupní propusti (dobrá věc). Dále je to naprosto stejné jako ATS3B, s tím rozdílem, že ten úžasný obvod AVC je nahrazen běžnými operáky a je doplněna regulace hlasitosti. Ale Steve, kde máš atenuátor?

Rozhodující samozřejmě bude, jak vysoká bude cena. Musí být podstatně nižší než u KX1. Jinak bych si to rádio asi nekoupil. Nač nás přijde KX1 bez 19% DPH a bez dopravních nákladů?

S ATU je cena 482 USD, což je při dnešním kursu asi 7700 Kč. Připočteme-li 19%DPH a asi 50 USD na dopravu, pak se dostáváme na cenu kolem 10000 Kč. To je cena vysoká a pro někoho téměř nepřijatelná. V čem však bude KX1 zřejmě lepší než PFR (Portable Field Radio)? Podívejme se na schema KX1.

Téměř shodné obvodové řešení. KX1 má sice jen jednoduchý laděný obvod na vstupu, ale má ATENUÁTOR. Řízení šířky propustného filtru je asi taky přínosem. A tak počkáme na stanovení ceny. Pokud bude podstatně nižší jak u KX1, pak začneme zase Stevovi tam dopatlávat ATT. Bez něj to opravdu nepůjde.