Zvládla firma Yaesu CW mód u svých TCVR?    

Mluvit v dnešní době o kvalitě klíčování? Většina z Vás se chová asi jako já. Když si koupím nový TCVR, ani ve snu mne nenapadne, na tom hledat blechy. Je to zkrátka tovární a tak předpokládám, že to musí být dobré. Ale zkuste si s takovým laciným TCVR zavysílat tempem třeba 45 WPM. Najednou s hrůzou zjistíte, že Vám protistanice nerozumí a začne si stěžovat na kvalitu Vašich značek. Sakra, co se to mohlo jen stát? Uděláte si zkoušky a najednou zjistíte zajímavou věc. Ta telegrafie je nějaká divná. Zvláště u TCVR od firmy Yaesu. Ale poslechněte si to sami (Upozorňuji, že nemám nic proti Jirkovi OK1MXM, je to vynikající CW operátor. Bohužel si však koupil laciný TCVR jako já a to typ FT857. FT897 se chová podobně)

Kliks FT857 (*.wav 250 kB)

Zkrátka značka je příliš zaoblená. Přitom se mi zdá, jakoby při zaklíčování vznikal kmitočtový posun ( FSK) náběhem DDS. Projevuje se to pak "mlaskáním". Porovnejte tento signál s TCVR od firmy Kenwood ( OK1AKJ, OK1DOR).

Porovnání (*.wav 250 kB)

Podobně divný signál leze i z FT817 a dalších TCVR firmy Yaesu. Opravdu to hoši asi neumí....sri. Bohudík neumíme vysílat tempem 80WPM a tak nás to zase tak moc nevzrušuje HI.