"Já bych tak stavěl antény, až bych brečel...." - slova OK2BUH na známém kmitočtu 3773 KHz. Již máte vektorový analyzátor od OK1NOF?

Přínos některých radioamatérů pro vývoj HAM hnutí je obrovský. Např. článek Mirka OK2BUH o Smithově diagramu se čte i u piva. Mirkovi se podařilo fantastickou formou přibližit téma antén a jejich přizpůsobování široké veřejnosti. A když už víte jak, pak samozřejmě chcete i měřit. To samé jsem chtěl i já. Po chrudimském QRP setkání s Frantou OK1NOF, mi Franta nabídl, že mi takový analyzátor vyrobí. Pouze jsme se dohodli, že si seženu některé integrované obvody. Franta mi analyzátor předvedl na svém počítači. Vše fungovalo bezvadně. Bohužel, když jsem ho přinesl domů, pak na mém ( a ne jen na mém) Laptopu se ukazovaly následující obrázky.

Ani autor programu a další mi nevysvětlili, proč na velkém počítači to funguje a proč na Laptopu ne. Rozvíjely se různé teorie o sdílené video paměti, o sleep modu atd... Selže-li vše, chce se  zamyslet selsky. A to provedl Ruda OK1FFI. Zkrátka vyměnil nestíněný kabel za stíněný a bylo...HI

Původní propojovací kabel

Nový propojovací kabel

Rázem vše začalo fungovat bez problémů. 

  Proměření mé "nedokonalé umělé zátěže"

Proměření kusu koaxu RG58

A co v té kouzelné krabičce je?

Jak já se těším na měření antén HI. A tak můžeme konstatovat to, co jsme již konstatovali na QRP setkání v Chrudimi. Doba jednoduchých přímosměšujících TCVR skončila, doba klasických VFO skončila, doba KC508 a KF508 skončila. Nastává nová doba TCVR s obvody DDS, nastává nová doba "nebastlení", ale poctivého měření. Že je to složité? Ano je to malinko složitější, ale dá se to zvládnout. Koneckonců projeďte si web a zkuste si najít např. řídící jednotky TCVR s DDS. Najdete jich mnoho a to buď jako stavebnice, či již hotové. A to dokonce za cenu kolem 1500 Kč. Tak jako jsme se naučili kupovat integrované obvody a přestali jsme uvažovat o tom, jak je to uvnitř složité, tak zkrátka naše TCVR budeme tvořit z již hotových bloků, které si budeme řadit podle našeho gusta a dodělávat jen "naše" fajnovosti. Ano, tady tudy vede další cesta pokroku. Jinak bychom jen a jen ztráceli čas.