Aktivity OK2RZ před CQ WW

Když se něco dělá pořádně, tak i motyka spustí...

Nevím kolikrát za život se Vám stalo, že Váš 5W signál byl spotován Amíky na 80m. To je téměř neuskutečnitelné. Ale co si máme myslet o tomto?

Tedy to QRP za značkou je nám jasné. Jirka si pořídil novou FT817 a tak ji občas před CQ WW testuje. Ale jak je to možné? Asi to tušíte. Jirka dnes po ránu zkoušel novou 4 EL YAGI.  Její impedanční křivky máte níže. Ale jak to vypadá?

Jirkovi se podařilo ji vytáhnout až do výše 35m. A co píše?

.......nevydržel jsem to a hned časně zrána jsem vyrazil to zkusit. CONDX na 80m mizerné, nejprve jsem byl na QRG s HA8RM (BIG GUN), který marně volal 20min CQDX. Pak šel do práce a já to zkusil na 3511 sám,  Zavolal mě W1IA , zkoušel nový 2el beam a dal mi 599. Pak ještě zavolal AA4AK/QRP. Na poslech je to poprvé, kdy to naprosto jednoznačně dává silnější DX sigs než VERT a to pořád. Oproti INV V je to jako po zapnuti velkého ATT. Snad ty křivky z AA200 opravdu ožily.

Skoro to tak vypadá, že na tuto anténu možná půjde i miniRUNíček HI. A co píše Jirka dál....

Takže momentálně z novinek tady už visí:

 

4el OWA Yagi pro 80m

 

2el DELTA collinear pro 20m  - zatím fázováno ve vzdálenosti el. lambda půl (možná ještě upravím)

 

2el DELTA collinear pro 40m - dtto, ale neupravím :-) lano je ze 36 do 24m - zbytek lana za zády YAGIny na JV

 

1el DELTA placatý (prodloužená horní strana) pro 80m, ten se dá dobře vyladit na ALL Bands

Dnes po ránu mi Jirka mobilem posílal signál majáku 20mW. Pánové...to hrálo jak Praha jedna. A tak co říci... Už se těším...


Tajné křivky z tajné korespondence....made in RZ

Ahoj Milane,

zdravím Milane a posílám opravdovou anténní pornografii.  Dnes jsem skoro dokončil zcela novou verzi drátové Yagíny roztahané na dvou lanobůmech, takže R-Z-D1 jsou nad 32m a D2 je na šikmém laně asi 26m up. Po těch 4 dnech šílenství jsem málem padnul. Dnes jsem od časného rána rozměřoval v džungli definitívní přesné kotv.body (to je příšerná věc) na 8 konců yagíny a tahal hodně dlouhá lanka úvazů tak, aby to bylo jen lehce invertované, což se už skoro povedlo. Napájení mám z vrchu koaxem RG213 dlouhým 1x Lambda zatím přímo do hamovny. Když jsem před chvíli připojil AA-200 tak jsem málem padnul. Na f-res, přeskakovala hodnota jaloviny mezi -X a +X, tam a zpět - tedy NULA a Rz=48 ohmů. Tohle jsem ještě neviděl. Tak už jsem zase plný energie :-)


CQ WW CW 2008 Kategorie MM QRP - z tajné korespondence....

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jaká je nejlepší anténa pro QRP? Tak to je otázka... Zkrátka s 5W to moc na RUN nejde. Závod CQ WW je zase o násobičích, ale stejně si základní bodové "křoví" musíme vyrobit sami. My lenoši většinou zkusíme natáhnout nějaký drát a prohlásíme o něm, že je to dobré. Ti největší lenoši (Jožo Fero), na to vymysleli i metodu testování. Tak zvaný Jožo Ferův test. Zkrátka s 5W když dáváte výzvu, pak Vás stále někdo musí volat. Pokud Vás nevolá...je něco divného. Jirka je však nezmar. A tak každé pracoviště bude  mít na výběr více antén. V poslední době Jirka vyrobil kolineár loop pro 40m band. Jak se mu to povedlo?

A jak to vypadá změřené?

Toto je naměřené na jedné smyčce.

Toto je výsledek po sfázování obou smyček.

Není to nádhera? 


 

Z tajné korespondence závodního týmu Multi Multi QRP aneb, co vše Jirka musí udělat před nastolením nového světového rekordu v této neexistující kategorii. 

Když jsem v Holicích vyprávěl o závodním týmu, který vytváří Jirka OK2RZ v neexistující kategorii Multi Multi QRP, většina z Vás to brala jako dobrý fór. Vaše otázky většinou byly typu: "A co blbnete? Vždyť Jirka má super antény a QTH? Vždyť vy se dobrovolně vzdáváte slušného umístění? A to chcete skutečně jet na ty FT817? Vždyť je to šunkové rádio.... Co tím chcete dosáhnout?. Vždyť budete v žebříčku stanic hodnoceny stejně s těma kilowaťákama." Máte pravdu. Je to určité bláznění, které může udělat někdo, kdo už má rozum. Je to taková akce, která je "natruc" provedena jako odpověď na stále větší porušování hamspiritu v závodech. Zkrátka Jožo Ferova poučka platí. Se zvyšováním výkonu budete v závodech stále lepší a lepší. Zde se však zkouší opak. Jediný nástroj na zlepšování výsledku je dán anténními systémy a operátorskými schopnostmi. Zkrátka nás to zajímá, co to udělá. Je to vlastně budování nové cesty a poznávání nových problémů. Nastanou zde problémy, které budou velice zajímavé. Dovede si někdo z Vás představit to, že nádherně uslyšíme (beverage Jirky jsou známy), ale bude nám na dovolávání chybět 25 dB? Ale nebojte. Budeme pořizovat i zvukové nahrávky a v závěru zkusíme odhadnout výsledek, který by byl dosažen za předpokladu použití "polských, jugoslávských, italských" a jiných výkonů. Známá závodní poučka říká. Jestliže to slyšíš a nedovoláš se, pak si kup větší koncový stupeň. Je to ta nejlacinější cesta. Zkrátka toto pojetí závodění je pro skutečně "zralé" závodníky. Zkrátka chceme nastolit první světový rekord v této bláznivé kategorii. Tím, že budeme zásadně používat jen FT817, pak jasně budeme dokumentovat, že jsme ani nemohli něco porušit. Vše bude zdokumentováno jako nový super fér směr. 

Samozřejmě největší podíl práce má Jirka OK2RZ. Jeho obrovské nadšení a obrovký potenciál pro budování a zkoumání všeho nového, je všeobecně znám. Ale pojďme si zde uvést jen něco z "tajné" korespondence mezi členy týmu. Jirka v poslední době např. napsal:

Dnes jsem zbastlil další zkušební drátový projekt. 2el collinear Delta pro 20m s horní základnou v cca 27m ! Nejhorší je na tom to bahno všude. Inspirovala mne k tomu vysoká Z=145 Ohm i vysoké X jednoho lůpoprvku. Tak jsem udělal 2 nové napájecí koaxy 2xL/2 -75 Ohm a nabudil jsem to paralelně. „Z“ spadla na cca 70 Ohm a na rezonanci je X=nula. Ale bohužel to mám až na 14,400 MHz , tak budu muset letovat prodloužení smyček, což je uffff. Na AA-200 zase ale za odměnu vyskočil až nemravně příznivý graf, asi mě příroda odměňuje za to bahno. Zkoušel jsem to na bandu jen krátce, večer na 20m ze SV/JZ e už toho moc nebylo. Ale zdá se to být docela živé, ve srovnání s 3banderem. Jsem utahaný (doslova-lanově) a musím jít spát před půlnocí .

A co to Jirka vytvořil?

Už nám alespoň malinko začínáte rozumět? Tak to jsme rádi.