Co jste hasiči, co jste dělali....o víkendu? 

Stále ve mne ještě dožívají zážitky z CQ WW. Ani se mi poslední dobou nechce zapínat rádio. Přeci jenom vysílání na 4 EL YAgi je o něčem jiném. I když.... Vše má své mouchy. To znají všichni ti, kteří mají dokonalé antény s dobrým PA. Dělat každý den na 80m mraky Američanů...? Asi se to také zají. Vypravoval mi Jirka OK2RZ, že s touto anténou a dobrým PA, se pomalu dostává do stádia, kdy je nutné něco dělat s přijímacími anténami. Odkryl totiž další vrstvu - to ja vrstva Američanů, co vysílají se 100W do špatných antén a nebo s dobrými anténami, ale s FT817 HI. A tak Jirka plánuje další vylepšování HHRR. Ale nechme se překvapit. 

Naštěstí se mne tento problém netýká HI. Zkoušel jsem tedy přes víkend zdolat nějaké nové země s 500 mW. Rockmite sice funguje, ale problém jen dvou pevných kmitočtů je docela velikým problémem. Přesto se povedla další zemička, již osmnáctá.

YO7AHR (*.wav 300 kB)

Se zájmem jsme si i prostudoval seznam majáků od DL8WX (je to v rubrice majáky na Naganu). Některé jsem ještě neslyšel.

IZ3DVW/beac 3.5770 JN55VF nr Monselice, PD 15m asl 11 s msg, 14 s carrier, ex 3582 kHz 15.09.2008 1 inv.v dipole IK3NWX

Poslech IZ3DVW (*.wav 100 kB)

Poslech jsem uskutečnil 15.12. v 6.30 SEC na ATS 3B. Maják je na 1W skutečně slyšet velice dobře. 

Z dalších novinek:

Na diskusním fóru o ATS-3B se objevil příspěvek KD1JV. Píše, že nechal vyrobit další desky pro ATS-3B. Současně provedl určitou změnu v PA stupni, kde nahradil trojici tranzistorů 2N7000 tranzistory BS170 (mají vyšší povolený proud). Tím pádem vynechal proudovou ochranu PA stupně a provedl některé změny s rozmístěním součástek a displeje. Subminiaturní součástky typu 0602 nahradil většími 0805. Tím sestavování bude příjemnější. Myslí si, že nově předělaný TCVR by se mohl vejít do ceny 175 USD. Větší snížení ceny by představovalo předělání celé desky. Uvažuje o tom, že by opět vypustil displej (byla to jen jedna sedmisegmentovka). Tím by mohl použít lacinější řídící obvod MPU. Zřejmě by se vrátil ke koncepci 4 pásem (dnešní ATS-3B má pásem 6). Co se týká mne, tak já bych tomuto projektu (za podstatně nižší cenu) jen zatleskal. Nechme se však překvapit. Pokud tedy někdo má o tento TCVR zájem, vyplatí se sledovat stránky KD1JV.

http://kd1jv.qrpradio.com/

Co se týká našich QRS testů, pak se omlouvám za Ionosféru. Zkrátka v 16.30 SEC nastává v prosinci efekt přeslechu. (Nízký Fkr). Pokud tedy neslyšíte např. maják OK0EN na 3600 KHz, pak zřejmě neuslyšíte ani mne. Jinak jsem minulý týden dostal zásilku od N0XAS.

http://www.hamgadgets.com/product_info.php?cPath=21&products_id=85

Tento universální USB interface je cenově i obvodově velice zajímavý. Až bude čas, tak ho sestavím a podělím se o zkušenosti. Dále prosím prostudujte volební pravidla 6. sjezdu ČRK. Sjezdu se může zúčastnit každý člen ČRK a svobodně hlasovat.

http://crk.cz/CZ/BULL11_2008C.HTM

Myslím, že je to jasná odpověď na různé připomínky a návrhy. Zaplaťpánbůh, že alespoň jedno radioamatérské uskupení funguje. To se v současné době nedá tvrdit o některých dalších.