Holice 2008? Je čas změn? 

Jejda už to slyším. Jakmile někde napíšete, že je čas změn, tak se určitě někdo z kruhů blízkých vedení našeho HAM sportu ozve. Proč si stále myslíme, že je něco potřeba měnit? Copak ČRK (největší radioamatérská organizace v OK) je nepřístupná změnám? To snad ne. Přece žijeme  v demokracii a tam si vrcholový management můžeme demokraticky zvolit. Na sjezdu si můžeme třeba odhlasovat i změnu volebního systému. Tam zkrátka můžeme vše, potřebujeme jen většinovou podporu. Proč stále někdo poukazuje na to, že práce ČRK je málo efektivní, že by se peněz mohlo využívat lépe? Copak ČRK není seriózním partnerem v mezinárodních organizacích? Tak to snad také ne. Organizace pracuje a myslím, že je dobrým a váženým partnerem i pro ČTU. Co tedy stále někdo má proti tomuto stavu? Tak to si prosím řádně před sjezdem promyslete a přijďte s návrhy, co by se mělo zlepšit a hlavně jak. Je to normální demokratický přístup. Po zkušenostech však již dnes  víme, že "šprajcovní" akce jsou k ničemu. To není demokracie, ale anarchie. Stalo se tradicí, že novodobí reformátoři odpadávají. Zkrátka nedovedou se přizpůsobit demokratickým principům a některé názory druhých je nutí k neuváženým rozhodnutím, končící třeba i ve stylu......všichni jsou STBáci, blbci, neumětelové, qrpisti, podvodníci s DPH a zloději PA stupňů.... a vedou až k totálnímu nezájmu o věci veřejné. Přitom je to obrovská škoda. 

Ale vezměme si některé případy. Bavili jsme se nedávno o jednom webu. Ten bývával studnicí vědomostí, zajímavostí, technických novinek. Najednou však nic. Proč? Protože webmaster odváděl 99 procent práce a realizoval v zájmu druhých něco svého. Protože je to vynikající technik, operátor, mělo to svoji vysokou úroveň. Dnes mi kamarádi říkají: "Od té doby, co to Martin nedělá, tak už tam nechodím, je to tam stále stejné". Tak to bohužel mají pravdu. Zkrátka veliká věc se zhroutila s jedním člověkem, který z určitých důvodů již dále nechtěl tuto práci odvádět. (Mimochodem, dodnes mi není jasné, co se stalo). Tak a teď si vezměte případ, že by např. naše největší radioamatérská organizace stála též na jednom klíčovém pracovníkovi. Jakpak by to mohlo asi dopadnout? Raději nebudu domýšlet. Byl by to pěkný krach. A tak musíme uváženě posuzovat i nové kandidáty. Totiž kapitalismus je hrozná věc, která blahobyt a vývoj směrem kupředu staví na měřítku efektivnosti a tedy hlavně na ekonomické a demokratické stránce. Je to určitě dobře, protože jiný fungující model nikdo nevynalezl. Dosti skepticky bych se tedy díval třeba na 18 letého kandidáta na předsedu ČRK, který sice sestrojil už několik jaderných elektráren, ale ještě to nemá ( a nemůže ) mít v hlavě porovnáno v otázkách - co je na tom životě tak krásného. Třeba si opravdu v tom mládí stále ještě myslí, že bude nejšťastnější s kufrem dolarů. Tak to by mohl být průšvih. Jak se ukázalo, práci v koníčkových organizacích musí dělat někdo s láskou a že ho to baví.... 

Ale nech Jožo už toho polemizování. Řekni nám třeba, co budeš dělat ty a koho budeš volit. Tak to skutečně ještě nevím. Při návštěvě Holic jsem např. jednoho činovníka ČRK upozornil, že na CD o roce 1968 nejsou vůbec zmínky o Liberci. Asi byla chyba v nás liberečácích, nebyli jsme schopni dodat podklady (já to fakt ani nevěděl, že se něco chystá - asi moje chyba). Reakce tohoto činovníka za pultem ČRK mne však docela překvapila. On snad ani nechtěl diskutovat. A tak vím jedno. Tento člověk má "nabubřelé" sklony, skoro jako Jožo Fero a tak z mého hlediska není vhodný kandidát na předsedu. Já ho tedy na sjezdu volit nebudu.

Ale vraťme se k Holicím. Čeho jsem si všiml? Najednou začíná být kolem plno místa. Lidi se již kolem stánků netlačí, na pivo se nestojí fronta. Čím to je? Přibylo více hůlek a berlí, chodí se stále pomaleji. Co se děje? Za stánkem ČRK se na nás dívají šediny (snad jen Pepík působí "mladickým" dojmem). Pánové....ubývá nás. Zkrátka HAM sport stárne a stárne. Těch mladých se tam mnoho nepotká. Kdo to zavinil? Doba? Jožo Fero? Pokud se zastavíte s někým mladým, pak většinou máte obrovskou radost. Ten člověk Vám vypravuje o svých aktivitách, které jsou postaveny na moderních přístupech k elektronice, programování..... ale třeba zjistíte, že je mu jakoby smutno. On si nemá s kým popovídat. V jeho okolí není "banda" na BP (Beer Party). Zkrátka "nenacucává" filosofii HAM ducha. Není toto téma k zamyšlení? Nebylo něco na těch klubech pozitivního? Nebo se na to vykašleme a už to nějak dožijeme?

A co naše "zásobárna" mladých? Stále si ještě myslíme, že CB nemá nic společnéhos HAM sportem? Ne...pokud někde mám hledat potenciál pro další rozvoj, pak předně zde. Těžko však někoho budu přesvědčovat, že abych ho mohl brát vážně a třeba s ním i jasně a otevřeně diskutovat, pak se nesmí schovávat za jména jako Bája, Fája.... a být vlastně anonymní. To zkrátka nejde.

Co bylo zajímavé? Zajímavé je to, že u našich prodejců jsou téměř shodné ceny zařízení. HI vypadá to, že si svoje ceny hlídají..HI. Ale v době Internetu dnes již nikomu nedělá problém si zařízení "LEGÁLNĚ" nechat poslat třeba i z Německa. Clo se neplatí, zaplatíte případně  jen DPH, případně je již v ceně implementováno. Hezkou tabulku jsem dostal od kamaráda, který dělal průzkum u asijských prodejců. Že by asijaté pracovali bez zisku? To určitě ne. Jestliže tedy ne, pak....HI. 

Ale nechme toho. Tak snad jen pár fotografií (každý jich má ve svém fotoaparátu na stovky).

Nevím jak jsem toho dosáhl, ale předseda jednoho neznámého radioklubu na stánku popíjel jen ovocenku (tedy to mám na něj vliv co?)

Ale udělal jsem na něj "podraz". Oznámil jsem mu, že již odjíždím. A jak to dopadlo.....viz. foto

Jakmile jsem ho "nachytal", tvrdil, že tu "vódečku" nemá pro sebe, ale pro mne.

Došlo i k několika "prezidentským" setkáním. Chyběl nám jen Medvěděv. Na této fotografii je Tono a Jožo (prezident radioklubu Járy da Cim..). Prý Jožo oficiálně šel Tona požádat, aby OM8A se v tomto CQ WW zúčastnili v neexistují kategorii Multi Multi QRP, kterou pojede závodní tým Jirky OK2RZ. Vedle vlevo seděl ještě Števo OM3JW. Ten se však tak šíleně lekl a podivil, že jsem jeho fotografii zde nemohl zveřejnit. Stále mne před ústa přikládal nějaký přístroj a říkal, ať si do něj fouknu. Jo hoši nevěříte a tak halt musíme ten první světový rekord v této kategorii ustanovit bez Vás. Tono je však "kšeftman" a tak od nás odkoupil autorské práva a chce po závodě otisknout naše zkušenosti. To jsem mu slíbil. (Zástupci našeho nejčtenějšího časopisu Radioamatér jen prohlásili.."co je to za krávovinu?" - a chtějí po CQ WW otisknout jako hlavní článek aktualitu - výdaje a příjmy ČRK od neznámého autora Holeše). To jak všichni víme, bývá nejčtenějším článkem Radioamatéra.

Někteří pomlouvači dokonce tvrdili, že Jožo Fero se fotil s Vierkou OM8YL a to dokonce veřejně. Vierka  si však na této fotografii nechala ofotit jen svoji krásnou značku.

Trošku problém jsem měl jen s Holickým pohárem. Předseda Holic mi nechtěl vyplatit odměnu a věnovat nový TCVR. Prý už jsem jeden vyhrál vloni. Nakonec jsem mu však pohrozil právníkem se značkou OK1VVW. Okamžitě na to reagoval a kromě nového notebooku, zlatého poháru (deklarováno 5g zaručeného zlata z Asie), jsem dostal i nový TCVR IC7700. Ten jsem však okamžitě věnoval na charitu. (Mám doma Atose a tak takový krám nepotřebuji). 

A to co vidíte vlevo, tak to je úplně nový klíč od Begaliho I2RTF. Prodej probíhal zajímavým způsobem. Nejprve jsem na to zahrál SOS. Paní Bagaliová zpozorněla. Pak jsem se ji zeptal, kolik toho zlata na tom je a jakou silou v mili Newtonech se dá nastavit odpor pádla. Silně znejistěla (viděla, že má před sebou skutečného odborníka) a zavolala pana Begaliho. Ten si mne prohlédl a nevím proč, přestal mi ukazovat ty zlaté klíče, ale jenom ty železné. Zeptal jsem se na cenu. Odpověď 6800 Kč mne uspokojila. Byl jsem nesmírně rád, že mohu prohlásit něco o drahotě. Pan Begali se mne však rafinovaně zeptal, na jakou past jezdím. Hrdě jsem mu odpověděl, že na Benchera za 3990 Kč zakoupeného u firmy GES. Obrátil oči v sloup a pronesl: "Eéééé...". To slovo má v mezinárodním slovníku známý význam, který se dá lehce přeložit jako. "Dobrý den, prosím Vás pane nerozuměl jsem Vaši odpovědi, byl byste tak laskav a zopakoval Vaši odpověď?" Aby viděl, že jsem frajer, odpověděl jsem mu stejně. "Eéééé..." To zabralo. Zeptal se mne ještě jednou na moji call. Hrdě jsem mu ji přehláskoval a to dokonce i v azbuce. Pánové, pak se to stalo. Pan Begali dal oči v sloup a povídá: "Ten známý telegrafista, tebe já znám....". Než jsem stačil zareagovat, padla nabídka. Pro tebe speciální discount 4500 Kč. A tak jsem neodolal. Až pak mne napadlo, jestli náhodou tu moji telegrafii nepovažoval za tak špatnou, když vyvalil oči. Příští rok se ho zeptám. Možná se zjistí, že na to stejně neumím hrát a že pastička od pana Práška OK1DDT je pro mne úplně dobrá. A to za cenu 500 Kč.

Pak mne ještě požádal neznámý amatér o to, zda by se se mnou nemohl vyfotit u té salátové mísy. Prý by ji chtěl na polévku. Proč ne... A´t má Pavel OK1KZ vztek, že dostává i někdo jiný poháry. Anyway, Pavel byl první, který jasně pochopil Jožo Ferovu poučku, která říká, že největší umění je, si vybrat správnou závodní kategorii.

Onoho neznámého předsedu Místního Národního Výboru, jsem tedy nechal sáhnout na polévkový pohár. Fotografii jsem okamžitě poslal mojí Janičce. Její reakce však byla jasně deformována její příslušností k Jelínkovi. Její zpětná SMS mne přímo šokovala. Stálo tam:

" Na antidopinkovou kontrolu moce to nemusis nacurat cele, musi jim stacit 1 deci". 

A tak - AŤ žijí HOLICE 2009.

Váš Jožo Fero