Konečně někdo vynalezl "zdravý HAM sport" 

Jo Jožo nám zase věší bulíky na nos. Jakýpak "zdravý HAM sport"? Jo pánové, podívejme se ještě do nedávné minulosti. HAM rádio bylo něco, co se odehrávalo na židli, v zakouřeném HAMshacku. Zkrátka většina z nás se snažila "odizolovat" od rodiny a zažívat ten nádherný pocit z komunikace. To byl ten tahák... Sice občas i nějaký TCVR byl vyhozen z okna....ale, někdy třeba ne HI. A co dnes? Internet a mobilní telefony vykonaly své. Většina z nás již netouží po klasické komunikaci. Máme ji někdy až plné zuby. Spíše nás na tom rádiu vzrušuje onen "soutěživý" fenomén. Zkrátka buď něco sbírat, závodit, zkoušet antény..... Jak říká klasika. Proti gustu žádný dišputát. Dokonce někoho i baví činnost, které se říká "digitální" spojení. I to bych někdy pochopil, pokud by onen jeden si například budoval různé modemy, vymýšlel programy, vymýšlel nové algoritmy.... Ale taková ta klasika, kde někde stáhnu program, koupím TCVR, připojím na to počítač a začnu mlátit do klávesnice a číst z obrazovky? Tak to by pro mne mělo hodnotu asi takovou, jako když si koupím nový mobilní telefon a učím se ho obsluhovat. Ale proti gustu žádný dišputát. Snad jen to, že asi tento způsob spojování je podle mne právě ten, který nám nepřivádí mládí do našich řad (to rádio tam vyloženě překáží HI). Tu obrovskou zábavu našich mladých let - pokec CW v otevřené řeči, tak to už nám také pomalu odchází. Noví borci se vytváří velice ztěžka. Těm starým "chromnou" prsty a tak na kloudnou parádní telegrafii sedmdesátých let už moc nenarazíme. Někteří dokonce i veřejně říkají, že je na 80m módem CW nedostane nikdo. Zkrátka nemají motivaci a tak co by tam dělali HI. Mód SSB se asi také nerozvíjí tak, jak by měl. Ti co tam bývávali každý den, tak jim už asi došla vtipná kaše. Ale úplně nejhorší šok zažijete, pokud chcete někomu něco zajímavého říci a on Vám na to odpoví: "Jo to už jsi říkal včera na převaděči Karlovi". Tak to je síla. I takových je plno. Poslouchají snad na 5 rádiích současně a jen a jen poslouchají... Trošku je mi záhadou, co s těmi informacemi dělají..HI. A tak se domnívám, že ideální další rozvoj HAM sporto spočívá v kombinaci následujících složek:

Většina z Vás by asi ony dva první body chápala. Ale co to utužování zdraví? Tak to je právě ten fór nové soutěživé doby. Už jste někdy slyšeli o SOTách? (Summit On The Air). Pokud ne, zkuste si něco přečíst na:

http://sota-ok.nagano.cz/

Na stránkách 

http://www.sota.org.uk/

jsem například již napočítal více než 40 aktivátorů z OK. Jejich seznam najdete zde:

http://database.sota.org.uk/(S(zpte4zagg5jnwi45eypv4imc))/activatorresults.aspx

Kdo to nezažil, neví o čem je řeč. Zkrátka, abych mohl na SOTU, pak většinou potřebuji nějaký TCVR. Aby to vážilo co nejméně, pak je dobré si to postavit. Když vylezete vlastnoručně na nějakou SOTU a zkusíte např. na 7032 KHz dát CQ SOTA, pak zažijete něco nádherného. Zkrátka spustí se dosti silný pile up. Je to taková "malá" simulace toho, co byste zažili při obrovské expedici. Rate kolem 240 je běžné číslo. Jen to musíte ustát HI. Pokud chcete dál, pak nastává obvyklá činnost.

Zbourat a sbalit - rychle se přemístit na další kopec. Samozřejmě, že v podmínkách je jasně napsáno jak. Pokud jsem vyhodnocoval své SOTY, pak jsem zjistil, že v průměru na každou SOTU mám minimálně 10 km. Těch SOT mám 27 a to znamená minimálně nachozeno 270 km. A teď si představte, že vedoucí z OK (OK8PKM) má těch SOT již 119. Musel tedy nachodit již minimálně přes tisíc kilometrů a to do tvrdých kopců. Někteří stíhají za den udělat i 6 SOT. Například

VY008

VY058

VY003

VY007

PA006

VY059

Jak to tak stihnou, tak to je mi záhadou. Ale sportovní výsledek to určitě byl. Nesmí se totiž vysílat z auta. Zařízení na kopec si musíte vynést sami. A co já? Tuto neděli jsem byl na dvou Sotách. Luž a Hvozd. A tak alespoň pár fotografií.

Zleva: 

Pohled na Luž

Pohled na typickou pádlovku

Pohled na telekomunikační věž

Pohled směrem na Žitavu

Různé pohledy na další SOTU - Hvozd

Z Hvozdu jsem vysílal s 1W. Přesto můj slaboučký signál vyvolal docela slušný pile up. Tak co říkáte - nezkusíte to? Je to zdravé HI.