OKOM DX Contest za námi

Tento závod  je prakticky "ušit" pro OK a OM stanice. Proč? Tím, že zahraniční stanice nemohou pracovat s někým jiným než s OK/OM, pak jiná šance než S&P pro ně nemá význam. Naopak pro OK stanice něco jiného než RUN asi též nemá význam. Je to tedy jediný závod, kde si člověk připadá jako "KING". Protože moje anténní farmička není dokonalá, pak pokoušet RUN s QRP asi nemá význam. Koneckonců na vyšších bandech mi to do drátu stejně nechodí. Jako každý rok, rozhodl jsem se i tentokrát pro kategorii LP (100W) s preferencí na spodní pásma (Low band kategorie). Trošku jsem však byl nervózní ze zprávy uveřejněné v OKINFU:

Pro ctilete krátkych vln: v patek 7.11. ocekavam silnou geomagnetickou poruchu. Mohla by byt provazena zlepsenim ve sve kladne fazi vyvoje. V nasledujici zaporne fazi 8. - 9.11. budou ale podmínky sirení KV "pod psa" (bohuzel to vychazi na OK-OM-DX Contest).

Nakonec se to však nekonalo. Podmínky na spodních bandech byly vynikající (alespoň pro moji ne DX anténu). A tak jsem se musel prodírat místy pileupy, kde z jedné strany volala N7 a z druhé JA. (40m). Docela příjemný Iono jev. Zkrátka Ionogram byl tentokrát šit přesně na moji drátovku. Relativně vysoké kritické kmitočty, dovolovaly dělat bez problémů na 40m i blízkou Evropu. Byl jsem celkem 15x spotován, což je na 100W celkem zajímavý jev. Kolem 11 večer jsem však šel spát a vstával jsem až po páté. To zřejmě nebyla ideální taktika HI. Nakonec mne to docela mrzelo. Sledoval jsem i svého "stájového" kolegu z týmu OK2RRR - Milana OK2BYW. Ten na FT817 produkoval dokonalý signál. Zvláště na 80m (4 EL- Yagi asi fungovaly docela dobře). Dnes ráno jsem odeslal deník. Po všech těch minulých problémech, jsem však dostal krásnou odpověď:

 Obdrzeli jsme od Tebe Cabrillo log ze zavodu.

 Pri predbeznem zpracovavani deniku byly detekovany tyto chyby:

 - bez chyb

  Tvoje znacka: OL4W

 Pocet spojeni v deniku: 886

 Automaticky system identifikoval tyto kategorie:

 SINGLE-OP ALL LOW CW

  SINGLE-OP 160M LOW CW

  SINGLE-OP 80M LOW CW

  SINGLE-OP 40M LOW CW

Chlapci super. Díky za nádherný závod. Protože však moje srdce je spíše QRP, přimlouval bych se za úpravu podmínek. Zkrátka dovolit zahraničním stanicím vzájemná spojení. Tak jako je to v HA DX contestu. Byť s menší bodovou preferencí. Tím nám sice jako OK OM stanicím ubude prostoru, ale bude možné se lépe QRP "vyblbnout". Zkrátka na pásmu najdu plno cékvících stanic. Přesto Martine (OK1FUA) klobouk dolů, za perfektní organizaci a za vynikající ceny (papírky mne už nevzrušují, kdežto plakety ano HI).