Prohřešky proti HAM spiritu (pro naše kolegy začátečníky) - díl 1. 

Nikdo učený z nebe nespadl. To víme všichni. Víme také to, že občas nám někdo znepříjemňuje život svým chováním na pásmech. Pokud to dělá úmyslně, pak je to smutné. Ale existují i věci, které by mohl začátečník páchat z neznalosti sám. Tam je pak třeba malinko osvěty. Ale nic si z toho nedělejte. Dodnes si pamatuji na jednu velikou ostudu, kterou jsem si vyrobil v roce 1985. Od roku 1985 jsem totiž po dlouhé době začal opět vysílat. Vyrobil jsem si TCVR typu KONTUR 80 (byla to stavebnice z SSSR a vlastně to byla kopie ATLASU 210). Ta stavebnice byla super. Prodávalo se to jako přijímač pro pásmo 80m, ale celek již obsahoval i modulátor a druhý směšovač pro vysílač. Obsahovalo to i relátka a tak předělání na TCVR, nebylo zase až tak moc složité. Cena stavebnice byla 68 Rublů (tenkrát asi 680 Kčs). Jakmile jsem to zprovoznil a dodělal přídavek pro CW, pak mne to znělo jako rajská muzika. Každé ráno jsem prolaďoval 80m band a hledal ty nejkrásnější DXy. Jednoho rána se stalo to, že jsem zaslechl výzvu stanice ZF2ZF (nejsem si už jist značkou). Chvíli jsem poslouchal. Bylo mi divné, že ho nikdo nevolá a on chce pracovat jen se stanicemi z Ruska - UP. Dával totiž pokaždé nějaké UP. Pak si dokonce přál jen UP2 HI. Poslouchal jsem dál. Bylo mi stále divné, že neslyším jeho protistanice. Přitom dělal šňůru evropských stanic. Znáte to. Neodolal jsem a na jeho kmitočtu jsem ho začal volat já. Najednou se stalo něco divného. Na jeho kmitočtu od několika různých stanic se začínalo ozývat UP, UP. Aha, pomyslel jsem si. To mne někdo upozorňuje, že chce pracovat jen s UP2. Ale je to divné. On dává UP2 a přitom si klidně dělá Němce. Nechal jsem to být a až v klubu jsem se zmínil, že jsem poslouchal nádherně Kajmanské ostrovy, ale on chtěl stanice jen z UP2, ale přitom dělal celou Evropu. Zkušení kolegové z klubu mi to vysvětlili. Od té doby se při vzpomínce na tuto příhodičku malinko začervenám. Samozřejmě, že 99.9 procenta čtenářů ví, že to UP znamená to, že stanice nepracuje simplexně, ale poslouchá na vyšším kmitočtu. Je to z toho důvodu, aby nebyla volajícími stanicemi zarušena a aby se zrychlil a zkvalitnil provoz. Tedy volat na jeho kmitočtu vždy znamená - zadělat si na pořádnou ostudu. Ale pojďme si to předvést v nahrávce:

Modelová situace - na pásmu se objevila stanice A43DLH. Je okamžitě na DX clusteru spotována:

YO2NAA 3506.3 A43DLH 1819 05 Nov 2008 

RK9AD 3506.2 A43DLH up 3 1824 05 Nov 2008

Spot od RK9AD dokonce udává, kde s největší pravděpodobností ona stanice poslouchá ( 3 KHz nad svým kmitočtem). A43 není zase tak daleko, aby to nebylo perfektně slyšet v Evropě. A najednou.... Ale poslechněte si to sami:

A43DLH (*.wav 600KB)

Zde se to stalo stanici HA1SU. Ten si to však jasně uvědomil. Může se to stát, že člověk zapomene přepnout na druhé VFO. Včera se to dokonce stalo i jedné známé české DX stanici, která odjezdila expedice v Pacifiku. Zde je jasné, že jde o chybičku. Ale poslouchejme dál:

A43DLH UP (*.wav 650KB)

Tak toto je už veliký prohřešek. Ta silná stanice se dožaduje, aby jí někdo řekl, co je to za značku oné expedice. Co z toho vzniká vidíte sami. Přitom by stačilo, kdyby jen malinko poslouchal, určitě by se to za chvíli dozvěděl. A tak prosím milí začátečníci - toto prosím ne. Nahrávka dále pokračuje malou křížovkou. Zkusil jsem nepatrně projet pásmo nad kmitočtem. To je v tom místě, kde onu expedici volají ostatní. Tak tento šrumeček musí slyšet A43DLH. Z toho musí vybrat jednu volačku a zavolat. Tak zde to samozřejmě zase není tak obtížné. Ale jen velcí expedičníci by mohli vypravovat, co při takové expedici zažívají. Většina z nás o tom nemá vůbec potuchy. V malinkatém si to můžete zkusit při SOTách. Tam malinké pile upy vznikají též. Ale vraťme se k nahrávce. Kolik úplných volaček se vám podařilo z toho pajlapíku dešifrovat? Proč to někdy beru blbě? No začněme tím, na co byla tato nahrávka udělána. Je to na TCVR ATS-3B, který využívá 4 Xtalového příčkového filtru širokého na 6dB asi 330 Hz. U přijímače se nedá vypnout AVC (je zde provedeno na NF ). Ano to je ta příčina, proč je někdy výhodnější AVC vypínat a regulovat citlivost rádia ručně. Riskujete sice to, že při extra silném signálu Vám vylítnou nudle z nosu, ale i tak je to příjemnější.  Jste s vypnutým AVC schopni toho pobrat více. 

Závěr: