QUO VADIS Ham sporte?

Na našich BP zažíváme někdy zajímavé chvilky. Dostal jsem  zde i jednu nahrávku, kde jsem měl za úkol jasně definovat, co je to za provoz. Zkuste to sami:

Provoz (*.wav 750KB)

Neváhal jsem ani chvilku. Žádné značky zde nepadají, téma je skutečně zajímavé. A pak že "neprorůstáme". Ale proti gustu žádný dišputát. S dovolením jsem ještě uřízl začátek, který byl poněkud drsnější. Ale o co šlo. V době tohoto spojení se udělala velice silná Es vrstva. Na kmitočtu této stanice se tedy vyskytl někdo, kdo tam paralelně pracoval již dříve, ale nebyl slyšet. Při této Es vrstvě však jeho signál enormně vyrostl. Každý člověk s trochou HAM spiritu v těle a se základními znalostmi šíření, by asi zareagoval úplně jinak. Přeci jde jen o dohodu. Pokud chceme vést duchaplná spojení, pak proč někomu nadávat a dělat ostudu. Nevím, nějak mi poslední dobou provoz SSB skoro připadá "nekoníčkovský" HI. Bohužel se v nové době bez něj neobejdeme (téměř všichni noví Ačkaři již asi nepoznají "rajskou" muziku CW). Se širokopásmovými druhy provozu se asi čím dál více budeme odklánět od hamspiritu a čím dál více posilovat naše PA. Zkrátka my musíme být dominantní. Nikdo nám nesmí ani "škrábnout" na náš kmitočet. No jo, ale jak se tam všichni vejdeme? Jednoduše, zvedneme výkon a oni ti druzí uhnou. No jo, ale co když ti druzí taky přidají? Pak my musíme přidat ještě více. A kde to skončí? Tak tuto úvahu nechám na P.T. čtenářích. Opravdu ještě nerozumíte bláznivé akci Multi Multi QRP? Že ne? 

Ale pojďme se vrátit k závodům. Myslím, že dnes už mne nikdo neotravuje tím, že nesouhlasí s poučkou Joži Fera o výsledku v závodě. Zkrátka nejefektivnější cestou vítězství je jediné. Být slyšen. To se dá vyřešit lehce výkonem PA stupně a těžce budováním nových anténních systémů. Přitom i ten nejlepší anténní systém Vám asi neudělá tolik, jako PA stupeň. Někteří z Vás namítají? Přeci záleží i na operátorských schopnostech? Určitě.... Poznáte to to např. z práce DX expedic. Např. práce na VK9 byla bez chyby. Hoši zvládali Pile Up dokonale. Ale všimli jste si některých nedávných expedic? Jasně bylo cítit, že operátoři nejsou patřičně "vyježděni". No dobrá.... Pojďme tedy rozvinout teorii, že na výkonu to není a že nemusíme být tak úplně dobře slyšet, ale naší intenzivní prací v módu S&P uděláme totéž. Ale pojďme si to ukázat prakticky. Modelová situace. Závod SSB liga. Zařízení FT1000MKV 100W anténa LW42m. Je půlhodiny před koncem. Zkusíme mód S&P.

SSB S&P (*.wav 2300 KB)

Tak čeho jsme za 10 minut dosáhli? 22 spojení. No dobrá a co má být? Kdyby u toho seděl třeba Jirka z HHRR, tak by určitě dosáhl více. OK. Ale nebudeme měnit operátora (jen značku) a zkusíme 10 minut RUN.

SSB RUN (*.wav 3000 KB)

Kolik? 45 spojení. Jak je to možné? Rozbor nechť si každý udělá sám. A to jsem naschvál použil celkem zarušený kmitočet. Teď si určitě dovedete představit, jak by to dopadlo, pokud bych použil QRP. To jsem skutečně nezkoušel. Ale mohu celkem jasně říci. RUN mód by téměř nešel..... Zkrátka bych byl umlácen okolními stanicemi. V nejlepším případě by se těsně vedle mne naladil nějaký BIG GUNs a z mého signálku by nezbylo vůbec nic. Když mne ještě bavilo jezdit závody typu SSB liga a to v kategorii QRP, vynalézal jsem všemožné QRP taktiky. Je to už pár let. Ale v té době soustavně vyhrávala jedna slovenská stanice. Odhadnout jeho taktiku nebyl vůbec problém. Je to taktika dvou přijímačů. Zkrátka s mohutným výkonem obsadím jeden kmitočet. Pokud pomine pile up a už nemám co dělat, použiju druhého přijímače (např. v FT1000) a vyhledávám. Jakmile někoho nového najdu, pak bouchnu, udělám a znovu volám výzvu. Zkrátka o ten výzvový kmitočet nesmím přijít. No a teď si představte, že já na této průhledné taktice postavil taktiku, kterou jsem nazval "Silent RUN" (SR). Co to je? Vlezl jsem si těsně vedle této stanice (na záda), ale tak blízko, aby ona mi svým signálem "čistila" můj kmitočet. Jakmile on skončil volání výzvy a já slyšel, že ho nikdo nevolá, začal jsem volat já. On mezitím na druhém rádiu prolaďoval a tak mi nechal onu krásnou chvilku klidu na téměř čistém kmitočtu. Protože závody typu SSB liga a KV provozní aktiv nejsou závody (vyměňuje se vždy stejný kód a tak je uložen v databázích všech contestových programů)  a současně to nikdo nekontroluje, pak není divu, že skuteční contestmani to nikdy nebudou brát vážně. Tedy, jakmile mne někdo zavolal a já přečetl jeho značku, klidně mi tam contestový program doplnil vše ostatní. Bohužel časem ona stanice silně znervózněla a tak jsem byl postupně stejně "zašlápnut". A to zvláště tehdy, pokud bych měl uskutečnit spojení HI. Na čem nám tedy vyrostou noví contestmani? Na výkonu, na vysílání do více směrů na Big Guns. Už začínáte tušit, že podle výsledkových listin nemůžete posuzovat kvalitu operátorů? Už začínáte tušit, že třeba v QRP kategorii se daleko více projeví vliv operátorů? Už začínáte tušit, co je to za ptákovinu ono Multi, multi QRP? Ještě ne? Máte pravdu.... Pokud se chceme rozřadit podle našich schopností, pak musíme se sejít v tělocvičnách a zkusit syntetický závod, pro všechny stejný. Jejda, to bychom tam asi mnoho operátorů nedostali HI. A co takhle závod typu CRIC? Že se neuchytil? Ano, ale přeci je to geniální myšlenka ne? No dobře...Pořád to SSB a širokopásmové druhy provozu. Co takhle CW? Jak tam to bude? Ale pojďme si to zkusit znovu. Závod provozní aktiv, asi půlhodina před koncem. Zařízení FT817 5W, telegrafní filtr 330 Hz. 

CW S&P (*.wav 2.3 MB)

Za 10 minut dosaženo 16 spojení. Sakra, jen o 6 méně jak v SSB lize a to se 100W? Jak je to možné? P.T. čtenáři si to prosím vyhodnotí sami. A co RUN? Půjde to na tom CW s 5W? Nedopadneme jako na tom SSB? Pojďme to zkusit. (Zde si všimněte několika zásadních operátorských chyb. Je spojení s OK2LF platné? Samozřejmě není. Franta vysílá jinde než poslouchá. Z toho jsou pak ony "Stealth" spojení, které si klidně někteří započítavají. ) Franta mne málem "vystrnadil". Přesto ho mám kluka rád HI i když by si měl jasně uvědomit, že musí vysílat tam, kde poslouchá HI.

CW RUN (*.wav 3 MB)

Celkem 27 spojení (ale čas byl o něco delší než těch 10 minut). Jejda, ono to na CW docela jde. Jak je to možné? Prosím P.T. čtenáře, aby si to vyhodnotili sami. Pokud by někdo pocítil, že v závodění CW je ještě něco navíc a chtěl by to vyzkoušet, pak upozorňuji, že každé pondělí od 16.45 SEC do 17.00 probíhají na kmitočtu 3559.5 KHz tak zvané QRS spojení. No dobrá, ale abych mohl zažít tu CW slast, kde zase tolik nezáleží na výkonu, pak se to CW musím naučit. Ano musíte. A nenechte se prosím oblbovat někým, kdo tvrdí, že se to nikdy není schopen naučit. To vždy říkají jen totální slaboši. Buďto něco chci a nebo ne. No, ono Vám to CW připadalo nějaké krásnější. Že by to dělal ten filtr 330 Hz. Určitě ano. Ale zase Vás musím upozornit na jedno. V nahrávce není žádný pajlap. Teprve v pajlapech se rozlišují CW operátoři na dobré a lepší. Jestliže Vás totiž na stejném kmitočtu ve stejný čas zavolají stejně silné stanice, pak Vám nepomůže žádný filtr. Dá se to přečíst možná jen podle "sekundárních" znaků. Co to je? No např. z toho pajlapu mi vyleze jen koncových RZ. Pokud vím, že jsem v závodě slyšel OK2RZ a tudíž tady asi je, pak to risknu a volám jeho. Ale to už je vyšší dívčí, která se do závodníků CW formule 1 dostává tvrdým tréninkem. Koneckonců program Morse runner je Free. No dobrá....ty nám tady mluvíš do duše a co takový program CW skimmer. Ten mi přeci spolu s DXclusterem připraví nádhernou Band Mapu. Já si pak jen v N1MM odklikávám. Ano pánové....Tam to zřejmě opět spěje. Jestliže po odklikání se dovolám jako první (jsem Big Guns), pak je to další nástroj k vítězství. Zkrátka Hardwarové vítězství bude vždy nadřazeno. No dobrá. A co když se nedovolám na první "brnknutí". Jo, tak to máš smůlu. Jsi málo slyšet a ztrácíš čas. Musíš být zkušený operátor, abys věděl, kolik času si můžeš dovolit ztratit. Pomůže ti třeba přepnutí antény na "pádlovku". (To je ta anténa s největším ziskem směrem hodně blízkým kolmici). To pomáhá? Samozřejmě. Jestliže nastala situace Ionodoktu, pak první odrazná vrstva mi to odrazí tak nešťastně, že to vlastně vlítne do onoho Ionoduktu s menším útlumem než u DX antén. To je nějaká blbost ne? A už jsme u toho...Existuje i něco, co vyžaduje jiný přístup. Jak se tedy srovnávat v kategorii "když se nedovoláváme?". No to je právě ten fígl QRP.... Už rozumíš tomu Challenge u OK2RRR? Jo že se dá v kategorii QRP úplně jednoduše podvádět? Stačí občas zatočit knoflíkem a někdy si zvednout signál o 10dB? Ano to máte pravdu. V této kategorii to zřejmě půjde nejlépe. Ti, kteří již dnes mají zapnuté 4 Jánošíky s celkovým výkonem 14 KW, tak ti to budou mít těžší. Ti jsou ti pravověrní, protože v písmenkách HP se dnes schovává vše. A že je povoleno jen 1,5 KW? A to v OK jen v mezinárodních závodech a že v některých závodech se to přímo přikazuje? Tak už je Vám jasné, proč ti blázni z OK2RRR budou používat jen FT817? Už je Vám jasné, že nový světový rekord bude postaven na HAM spiritu?

Máte pravdu....jsme blázni, ale ...... tuto slast si před ukončením naši kariéry nemůžeme odmítnout.

Váš Jožo Fero