Stromové antény?

Na toto téma mne upozornil Karel OK1FKY. Musím se přiznat, že jsem již o něčem takovém slyšel. Ale podívejte se na obrázky ze setkání ruských QRPistů:

   http://picasaweb.google.ru/UA9JFM/2008

  http://qrp.ru/modules/sections/index.php?op=viewarticle&artid=60

Může to fungovat? Co by ne.. Jak říká klasik, vyladit se dá i hřebík. Horší je to však s účinností těchto antén. Zde bude dobré si opět přečíst krásný článek Mirka OK2BUH.

http://ok2buh.nagano.cz/first/ucinnost.html

Zde Mirek píše obecnou pravdu.

Vyzařovací a ztrátové odpory
Definice účinnosti antény je jasná, je to poměr vyzařovacího a ztrátového odporu (Rv/(Rv+Rz))*100 [%]). Vyzařovací odpor antény je daný jejím typem a výškou nad zemí. Je to rezistance, do které se snažíme převést veškerou vyrobenou energii a vyzářit ji do prostoru. Pokud by neexistovaly už žádné jiné rezistance, tak by se nám to podařilo s účinností 100 %.
Bohužel existují i ztrátové rezistance. Je to nejenom odpor vlastního vodiče antény popř. trapů (nesmíme samozřejmě zapomenout ani na skinefekt), ale i přepočtené dielektrické ztráty v izolaci.

 Pokud je strom živý, pak lze uvažovat, že jeho míza představuje určitý "vodič". Bohužel ne ideální a tak taková ztrátová rezistance asi bude veliká. Ono omotání stromu zřejmě představuje přizpůsobovací cívku o docela slušném Q. Pokud si najdeme solidní strom dobré výšky, pak to asi něco vyzáří. Ale abych se dostal na "mízu", je potřeba strom řádně navrtat. Toto asi v Rusku není problém, ale zde bych si to asi netroufl. A tak dobrý měděný drát hozený do koruny stromu bude mít asi účinnost větší. Ale uvidíme, třeba to někdy zkusím. Při této příležitosti jsem narazil i na docela zajímavé stránky ruských QRPistů.

http://www.hamradio.cmw.ru/