Jak je to s dvoupádlovými pastičkami? 

Jsem telegrafní samouk a tak možná jsem při svém "výcviku" něco zkazil a něco dělám permanentně špatně. Přesto jsem v průběhu svého HAM CW života poznal, že není pádlo jako pádlo. Přes různé "domaděly" jsem se dopracoval až k drahé pasti Begali, abych konstatoval, že moje mez je někde kolem 40WPM. Na web stránkách Begaliho je i záznam, jak někdo hraje rychlostí 50WPM. Nelenil jsem a celé video si stáhl a převedl v jednotlivé obrázky. S hrůzou jsem zjistil, že při těchto rychlostech onen operátor dvoupádla používá tak, jakoby to bylo jednopádlo. I další sledování několika našich TOP operátorů (v Holicích) mne utvrdilo v tom, že při velkých rychlostech hrají na dvojpádlo jako na jednopádlo. Palec a ukazovák mají velice daleko od sebe. Pak při analýze ( i můj problém), zjišˇtujete, že klíčování je s většími mezerami. Přitom samozřejmě do tempa asi 35WPM se mi zdá, že klíčování pomocí dvojpádla je pohodlnější. Jak to tedy s tím je? Začínám mít pocit, že se vrátím k jednopádlu. Je to kacířská myšlenka? Je to špatný trénink? Je to dáno věkem? HI

Dosti mne dostala poznámka Jirky OK2RZ, který mi napsal:

Jinak došla pastička VIBROPLEX a je to jasné, všechny jambická šimrátka počínaje benčerem až po Begaliho patří 
do popelnice. Fakt jo. Potvrzují tři ze tří operátorů v Ostravě (RN, BYW,RZ)

Než začnu rozebírat teorie, proč při velkých rychlostech do toho všichni mlátí jako na jednopádlo, může mi někdo tento jev vysvětlit?

Jako reakci na toto jsem dostal Tyto Vaše názory. Samozřejmě bude asi nejzajímavější ten, který přijde (alespoň doufám) od nějakého VHSC. Velice hezký soubor mi poslal Laďa OK2BLD. 

Jambické Mýty (*.pdf)  

Dostal jsem svolení od Martina OK1RR, uveřejnit zde jeho velice zajímavé články o vývoji CW a o pastičkách:

 Historie CW

Anatomie pastiček 1

Anatomie pastiček 2

Z galerie pastiček:

U některých HAMů se projevil názor, že naše "laické" názory mohou vést do pekel a působit negativisticky. Ne to v žádném případě nechceme a ani to tak není. To, že např. nedokážeme na klávesnici psát všema deseti, ještě neznamená, že tím opovrhujeme. My to zkrátka neumíme. Také je jasné, že Jambické klíčování přináší "novou" hodnotu. A to dokonce i při klíčování na jednopádlo (tedy myšleno ono klíčování s mezipamětí). Nám to zkrátka není jasné jen při velikých rychlostech. Pokud mám jednopádlo, pak jsem buď vlevo a nebo vpravo. Pokud mám však efektivně využívat výhod dvoupádla, pak musím koordinovat jak palec, tak ukazovák. Při velikých rychlostech tedy zatěžovat více "dráty" od mozku. Nám skutečně jde jen o to, že zatím při různých rozborech jsme si všimli, že při velikých rychlostech (50WPM), do toho každý mlátí jako na jednopádlo. Tedy využívá teoretických výhod jen z poloviny. A my se ptáme, jestli je to normální jev. Martinův krásný článek doplňujeme o Vaše fotografie pádla VUMA (OK3KAS).

Zajímavý článek je uveřejněn i zde:

http://www.qsl.net/n9bor/n0hff.htm

Tono OM3LU se zapojil do diskuse se svým názorem a zkušenostmi.

Pastičky 2009