Pokusy o spojení QRPPPP - běh na dlouhé tratě 

Pokoušet se o spojení s pár mikrowaty je asi daleko náročnější, jak honit K5D HI. Většina Big Guns se nad těmito experimenty pousměje. Je jim naprosto nejasné, proč by to měli dělat. Vždy´t skutečně se jedná o pokusy, které zjevně patří do kategorie "běhu na dlouhé tratě". Máte pravdu. Musíte to však brát tak, jako jiné "ptákovinotvorné" akce. Zkrátka někoho baví cestovat po světě i když tuší, že stejně všechna krásná místa na světě není možno navštívit. Někdo skládá zaoceánský parník ve flašce, aby se pak v závěru na to chodil dívat...  Přesto je to něco vzrušujícího. Vede Vás to alespoň ke studiu anomálií šíření a vůbec pokusu o pochopení, co se to po té trase děje. Dnes už začínám tušit, že 1 milión km na Watt lze systematickou prací v anténním vybavení překonat. Možná na to bude stačit Jirkova (OK2RZ) 4 EL Yagi, případně nějaká víceprvková NVIS anténa. Ale kolik ten rekord je? Při registraci do NAQCC jsem narazil i na jejich web stránky. Tam jsem se dočetl to, co všichni tušíme. Tento rekord musí být vytvořen tam, kde je nejmenší útlum na trase (pozor stále mluvíme o odrazu od ionosféry). Tedy v době slunečního maxima v pásmu 28 MHz.

http://www.usatek.net/~yoel/qrpworks.html

According to Rich Arland, K7YHA (now K7SZ), in World Radio magazine (Feb. 1990, year 19, issue 89, pp. 46-47) the long-distance low power record is held by KL7YU and W7BVV using one micro-watt over a distance of 1,650 mile 10-meter path between Alaska and Oregon in 1970. This is the equivalent of 1.6 billion miles per watt.

Tedy rekord činí 1,6 miliardy mil na watt. Jestliže tedy 1 míle = 1,609 km, pak rekord činí 2,57 miliard km na watt. To je asi 2000x více, než kolik se mi v pásmu 80m podařilo udělat. Tak to je tedy věc.... Pokud bych chtěl pokračovat v pokusech v pásmu 80m (pozor, nikdy zde nebude dosažen tento koeficient), pak se musím soustředit na jednoskoková spojení odrazem od Es vrstvy. To je jasné. Ta Es vrstva by se měla vytvořit pokud možno v době, kdy není aktivní D vrstva. Jestliže uvažuji, že vybuduji ziskový systém s max. vyzařovacím optimálním úhlem asi 70 stupňů a to takový, který by proti stávající anténě měl zisk minimálně 10 dB (netuším, co by to mělo být HI), pak těchto 10dB mi nahradí mých 80 microWatt, které jsem při pokusech měl a bude mi stačit 8 microWatt. Tím se dostanu k hodnotě asi 10 miliónů km/Watt. To by možná při troše štěstí šlo ještě zvládnout. No uvidíme.... Zatím plánujeme s Jirkou OK2RZ majákové testy s výkonem asi 50 microwatt do 4 EL Yagi. Možná by to mohlo jít na G stanice a to klasickým odrazem od F. No uvidíme, je to skutečně na dlouhé pokusy. Ale.... (vysílá to samo a tak pravděpodobnost zachycení je veliká). Po těchto pokusech pak musí nastat druhá fáze a to je regulérní spojení. Jak vůbec ověřit to, že je spojení (nebo report) platný? Zatím se při pokusech vysílá nějaké 5 místné kódové slovo, které musí být správně zachyceno. Asi nejprokazatelnější je však nahrávka. No uvidíme..... Jak jsem již říkal, plánuji "ptákovinotvorný" projekt lištičky. Dokonce jsem našel i vhodný sluneční panel. 2 kusy by asi stačily vhodně dobíjet accu.

První prototypovou lištičku asi umístím do nepřístupných vojenských hvozdů Ralsko. ( Naděje, že nebude ukradena příliš brzy HI). Bude mít identifikaci MOE a výkon řádově miliwatt. Anténa zřejmě bude klasický dipol. Bude se hlásit asi 30 sec a pak bude "uspána" na dobu asi 3 minut. Mám vyřešeno klíčování a uspání pomocí PICu. Má někdo odzkoušen nějaký Xtalem řízený "malospotřebový" TX, řízený Xtalem s tímto výkonem? Poraďte...

A proč je pro tyto pokusy CW výhodnější než SSB? Na výše uvedeném webu je i zdůvodnění:

One reason the NAQCC is a QRP CW club is because QRP and CW go together so well. CW takes up about 100Hz of spectrum whereas SSB uses about 2000Hz. The average power density for CW, given the above values, is 1 Watt/Hz and for SSB .05 Watts/Hz. So if we compare the two modes we could say that gain in using CW over SSB is Gain(dB)=10*log(1/.05) which is equal to 13dB What does this mean? It means that 5 Watts of CW is as efficient as 100 Watts of SSB. Just a little food for thought.