RockMite 40 opět on air 

Svoji soukromou výzvu na téma "kolik zemí DXCC se dá na RM40 udělat" a "jaký se dá udělat koeficient km/W v pásmu 40m", jsem před vánoci ukončil. Proč? U RM40 byl špatně nastaven shift pro příjem/vysílání. Pokud jste použili originální součástky, pak tento odskok byl nastaven asi na 1.1 kHz. To je opravdu prakticky nevyužitelné. Nezapomeňte, že se jedná o přímosměšující přijímač, který přijímá dva zázněje. (Stanice vysílající 1 kHz dolů od kmitočtu oscilátoru a stanice vysílající 1 kHz nahoru od kmitočtu oscilátoru produkují naprosto stejný signál). Jak je známo z teorie uší, čím vyšší kmitočet, tím menší schopnost rozlišovat drobné kmitočtové rozdíly. Zkrátka rozdíl kmitočtu o 50 Hz při výšce zázněje 500 Hz dokáže rozlišit i nemuzikant. Ale totéž při výšce zázněje 1100 Hz skoro nejde. Jak je to zapojené?

Rock Mite 80

 

Tak zde je to jasné. Varicap D6 má buď nulové napětí a nebo plné napětí 12V. Rozladění je pak asi oněch 500Hz.

Rock Mite 40

U verse 40m je pak změna napětí na varicapu buď opět nula a nebo je dána napětím na zenerce, to je 7,5V.

Stačilo tedy vyměnit zenerku D5 za jinou a to s napětím 5,1 V. Pak  změna kmitočtu je zase přibližně oněch 500 Hz. Použitý Xtal je 7030 kHz, ale při použití této zenerky je kmitočet oscilátoru buď 7027,91 Khz a nebo 7028,46 Khz. Není to sice QRP kmitočet, ale to zase až tak moc nevadí. Nyní je tedy Rozkmit již použitelný a dá se efektivně zjistit "falešný" zázněj od "pravého". Jak? Jednoduše. Správný je vždy ten vyšší. Ale o tom již zde bylo psáno např. zde:

http://www.c-a-v.com/content.php?article.248

Dnes ráno jsem zkusil dát výzvu. Okamžitě přišel RW4LMT a dal mi 569.

RW4LMT (*.wav 150 kB)

Je až s podivem, jak krásně tato geniální stavebnice pracuje. To rádio, co slyšíte v pozadí nepochází z Rozkmita, ale je to normální FM rádio, které v pozadí hrálo. Jednoduchý směšovač s NE612 nemůže zaručit dokonalou intermodulační odolnost. Doporučuji tedy na vstup si dát attenuátor, který tyto problémy potlačí. Když jsem jen tak na zkoušku zkusil za tohoto Rozkmita zapojit můj upravený CB PA CN 747, pak výstupní výkon byl kolem 30W. Tak to už je jiné kafe. Skutečně se spustil pile-up HI. Je to zkrátka geniální stavebnice HI.