Z tajné korespondence Cimrmanova radiového klanu...

Contestování je pro některé z nás obrovskou zábavou. Bohužel trendy posledních let jsou nějaké divné.... Přesto někteří z nás tu naší malou krabičku milujeme. Jedním z takových je i Milan OK2BYW.  Jeho výsledky v QRP kategoriích závodů jsou nepřehlédnutelné. Včera jsem mu poblahopřál, za vynikající výsledek v RDXC. Je to až úsměvné, jak může vypadat contestové pracoviště.

Při té příležitosti se rozproudila diskuse. Ale přečtěte si úryvek z neznámé diskusní skupiny Cimrmanovců.

Díky, budu tlumočit, ale co stačilo v roce 2008 nemusí stačit letos. Muselo to být ale šílené maso, ale na CQ to prý fakt nešlo. Všude se řezali rusové a bývalí příbuzní mezi sebou. I v tom marase udělal BYW mnoho skvělých DXů. Já vlastně až poslední rok pochopil, že to QRP není opravdu jen výmysl fantazie, tedy v oblasti závodění. Deformace typu LP=HP a HP= hovado PA snad u drtivé většiny QRPistů neplatí. Když jsem tak viděl BYW za stolem u NB a TRX skoro nikde... Po kontestu Kulička vytáhl pravý valašký guláš, kterým ho vybavila na cestu XYL a tak jsme došli k závěru.... kdyby všichni chlapi.... jeli s 5W, to by byly nádherné kontesty..... a ne tenhle masakr za drahé peníze. Rozumím tomu, rozdat si to v anténách, ale když pominu ten mini 3bander, tak je to na HHRR s QRP AB pouze o pár kilometrech drátů a špagátů. Což se mi k tomu QRP nějak více líbí. Docela bych doplnil QRPení i o to, že to jde bez trubek. Až na ty nešťastné mrchy stožáry :-) Na 80m používal všech 6 antén, INV V @22m-CW, INV V@17m-SSB, vertikální pološikmý dipol visící ze 28m-CW, velký vertical-CW-SSB, 1el delta-CW a 4el Y. Popisoval mi, jak se neuvěřitelně rychle měnily codx a jak na každou ant to hraje během pár sec zcela jinak a naopak, což už jsem mnohokrát s otevřenou hubou take zjistil. Kde jsou všechny teorie o CONDX, pokud nenadrátuješ aspoň půltuctík antén na jeden band na jednom QTH? 10m band byl zcela QRT, na ostatní bandy měl do hamovny přes serii 2 přepínačů celkem 10 koaxů. Mimo BVGs. V tomto týdnu musím pouze přeladit obě CW-80m ant do SSB, takže to bude pohoda. Pokud by WX dovolilo, a Honza byl ochoten, možná opravíme gama mač na 2el Delta pro 20m, ale to je málo pravděpodobné.

Díky za obsáhlé zpravodajství z QRP srazu, bylo vás tam fakt hodně. Škoda, že nejsem bastlíř, těch co zajímá hlavně provoz asi zas tak moc není. Nebo ano ? A tvářit se, že rozumím tomu co stavíte... ? :-)
(otištěno bez souhlasu autora, ale myslím, že mne stejně nebude žalovat za pomluvy HI)

Trošku jsem tak přemýšlel. Co si vymyslet vyloženě CRIC po novu? Pojďme si vytvořit nějakou novou srandu. Snad o ty srandy tady jde vždy. Papírků máme doma již mnoho.... Co se opět nechat inspirovat závodem 

POWER MANAGEMENT CHALLENGE?

Už to tady bylo a jednou jsem ho jel "na tvrdo".

http://ok1if.c-a-v.com/KVpolni%20den2002/ol4w.htm

O co tady půjde?

Bude to kategorie s jednotným TCVR = FT817. Tím eliminujeme to, že bych s ATS3B musel všechny FT817 porazit (FT817 je žrout energie). Za základ vezmeme tu úžasnou myšlenku, že rádio můžeme napájet jen z 8 kusů libovolných tužkových baterií. Jakmile nám baterie dojdou, pak nám závod skončil. Těžko někoho nutit, aby vyjel někam do přírody a tam stavěl antény. Definujme si tedy to, že můžeme vysílat z libovolného QTH do libovolných antén a na libovolných pásmech. Pro jednoduchost si povolme i to, že můžeme používat pro logování počítač. Zakážeme si jen DX cluster. Závod vyhlásíme přesně v tom termínu, co je IARU REGION 1 FIELD DAY. ( Bude to závod jen náš - já ho pak vyhodnotím). Letos termín tohoto závodu tuším je 6. až 7.6.2009. Z pochopitelných důvodů se nebráníme, pokud se někdo bude chtít přidat i s jiným zařízením (ATS, SW...), na podmínce 8 ks tužkových baterií však musíme trvat. Zkuste si přečíst podmínky tohoto závodu a zamyslet se nad tím. Nebude to krásná "ptákovina"? Závod nás určitě nebude otravovat. Podle mého odhadu i při volbě různých výkonů od 0,5W do plných 5W nemůže trvat déle než 3 hodiny. Zkrátka bude to opět Challenge..HI Zkusím přemluvit i naše špičkové contestmany z OK5W a z Březiny HI.

Zatím počítám s účastí těchto stanic: OK2RN, OK2RZ, OK1IF, OK2BYW.....kdo se přidá? Přidal se dnes i Petr OK2CQR