Den po té - aneb jak se cítím v kůži pana Batličky....

 
Vše co je "poprvé" je asi krásné. Musím se přiznat, že za dlouhých zimních večerů si pročítám staré časopisy, vžívám se do kůže "těch kteří byli první" a stále nacházím na tom starém papíru něco nového. Dýchá na mne ta nádherná doba plna experimentů, nadšení, radosti, ham spiritu..... Zkrátka něco, kvůli čemu mělo a má smysl žít. Něco co stojí úplně na druhé straně našeho krásného křesla a televize plné full HDD a servírovaných obrázků. Vidět Neapol a zemřít.... zavysílat si na 60m a........žít. Tak by se to dalo asi s nadsázkou říci. Ale pojďme popořádku. Jakmile jsem se od pana Pechy z ČTU dozvěděl tu vynikající zprávu o získání licence, byl jsem jak na trní. Dovršila se více než roční snaha o něčem o čem jsem snil. Nakonec se neustálým monitoringem dokázalo přesvědčit i MNO, že tento kmitočet naše armáda nepoužívá. Ale více než nějaké povídání Vás asi zajímá, co je zde slyšet a jak to chodí. Tak to skutečně ještě nevím. Koneckonců jsem se ČTU upsal, že je to pro studium šíření a možnosti použití jako "tísňový" kmitočet pro případ nenadálých událostí.
Ale pojďme rovnou k věci. V pátek jsem se kolem 15SEC  sebeanoncoval na clusteru (snad mi to všichni prominou). Dával jsem, že poslouchám na kmitočtu a na 3542 a 7024 KHz. Ještě jsem však volal Jirkovi (byli jsme dohodnuti na prvním spojení) OK2RZ. Ten mi bohužel nebral telefon. A tak historicky první cross band spojení  na vlně 60m se uskutečnilo s Milošem OK1MP. Historický záznam je zde:
OK1MP
A pak už to jelo. První QZF spojení bylo s G3PLX.
G3PLX
Nedalo mi to, abych nevyzkoušel SSB. Jak je zde zvykem, jezdí se USB.
MM5DWW
Pak jsem dělal cross bandem i spoustu spojení s OK stanicemi. Prokazatelně mne někdo volal z OK. Opravdu se to nedalo přečíst. Domnívám se, že onen volající měl zapnut key v TCVR a používal další key před TCVR. Vylezlo z toho pak něco, co nedávalo smysl. Volal mne pak Miloš OK1MP a sděloval, že  mu po telefonu volal Franta OK2LF a říkal, že ho nechci vzít. Možná to byl on.
Ne morse volání
Okamžitě jsem byl Emailem kontaktován K9HMB, zda bych v době jejich západu sluníčka ve 23UTC nezkusil spojení přes louži. Zde je to malinko komplikované. Američani mají povoleno 5 kanálů USB, ale nesmí vysílat CW. Jeden z těch kanálů je 5330.5 KHz. No co jsem slyšel je zde:
K9HMB
Samozřejmě je tam jasně znát report 559, ale musel jsem se usmívat. Platné spojení je to, když... Vzpomínám na diskusi kolem odrazů, kde jeden HAM tvrdil, že nevadí, když nepobere celou značku, že prokazatelně spojení se uskutečnilo, když přijal pár písmenek ze značky. No skutečně jsem nikdy nebyl sběratel zemiček a tak nepotřebuji z písmenek si skládat reporty....ale report jsem přijal HI. To signál od K2TQC byl už o něčem jiném.
K2TQC
Určité omezení v USA je to, že mohou používat max. výkon jen 50W. Tedy žádné "big guns".
Ale výzkumy pokračují..... Děkuji za Vaše spojení se mnou.

Z dalších 5MHz testů....

15.3.2010
Při spojení ze šedé zóny tentokrát byl dosti nízký Fkr. Nemohl jsem tedy s úspěchem využít "pádlovkového" efektu. Přesto nejsilnější signál produkoval K4AVC, který používal též "pádlovku" HI. Pak mne šíleně potrápil K2OD. Nemohl jsem pobrat to O. Očekával jsem určité zlepšení podmínek při východu sluníčka. Bohužel bylo to dnes stále horší.  Jinak spojení se uskutečnilo splitem na 5330.5 MHz. Teprve tady si člověk uvědomuje, jak dokonalá je telegrafie. Škoda, že Amíci do toho musí mluvit HI.

K4AVC (wav 1MB)