QRP stanic není nikdy dost, aneb beseda u piva s Frantou OK1NOF...

Nevím jak vy, mne však stavebnice malých QRP TCVR nedají spát. Tak jako v nedávné minulosti (a ještě přítomnosti) si mnoho hamů pořídilo FT817 i když ji vlastně nepotřebují, tak já miluji doma postavené stavebnice QRP. Zkrátka je to něco, co se dá koupit, je to odzkoušené, nemusíte shánět speciální součástky a většinou již dopředu víte, jaké to asi bude mít parametry. Nepatřím mezi hamy, kteří musí mít vše nej. Můj názor vždy byl, že výsledky v závodě nikdy nedělá super TCVR, ale skoro vždy antény. Tedy pouštět se do dobrodružství za několik stovek tisíc, abych to pak připojoval k pádlovkám....to skutečně je nesmysl. Práce na doma postavenou stavebnici je o něčem jiném. Zkrátka to je ono. Ovšem existují i tací, kteří si svoje rádia navrhují sami a to na profesionální úrovni. Před nimi klobouk dolů. Vyžaduje to mít speciální znalosti, vybavení a hlavně chuť. Myslím, že v současné době těchto konstruktérů je v OK pomálu. Jedním z nich je však František OK1NOF. Včera jsem se s ním setkal. Franta mi dovezl hotový měřič CLFX, který navrhl na základě konstrukce VU3WIJ. No podívejte se na tu nádheru.Zkrátka Franta umí. Tento měřák má autokalibraci a umí měřit Kapacity, indukčnosti, funguje jako běžný čítač a měří i rezonanční kmitočty krystalů. Velice užitečná pomůcka. Přitom vše je uděláno profesionálně s velikou pečlivostí.  Cena je velice přijatelná. Zkrátka ideální pomůcka pro bastlíře. Přitom přesnost měření je pod 2 procenta a dá se ještě povýšit speciálním nakalibrováním. Jak jsme si tak povídali, postěžoval jsem si Frantovi, že na trhu chybí taková stavebnice QRP snů. Zkrátka něco, co je jako TCVR HB-1A, který původně prodával BD4RG.
http://www.eham.net/reviews/detail/8263
Tato stavebnice se pak z trhu ztratila, aby se v zápětí objevila v nabídce firmy TEN TEC, už jako hotové rádio. Pouze však pro dvě pásma.
http://www.tentec.com/index.php?id=193
Při diskusi nad tímto tématem se Franta "nabudil", že něco takového jednoduchého navrhne, ale i pro SSB. To bylo něco pro mne.... Ale nepředbíhejme. Snad se z toho Franta nevyspí. HI. Jinak popis výše uvedeného měřáku si zde popíšeme někdy v budoucnosti. A tak Františku držíme palce, ať tě aktivita neopouští.