Expedice Šumava 2010 nastartována - Opět se oprašuje projekt "Lištičky".

Přeci jenom stále platí že, více lidí = více zábavy (někdy HI). Zkrátka propojit turistiku, cykloturistiku, sotování je asi tou největší zábavou, kterou znám. Nepotřebuji se pasivně "smažit" na sluníčku u Jadranu, ale potřebuji se hýbat, blbnout, diskutovat... to je moje relaxační dovolená. Pokud jsem členem bandy "stejně postižených", pak je to ještě vynásobeno. Letos jsem se tedy rozhodl opět něco malinko zorganizovat. Je to sice nevděčná funkce, ale .... Abych se vyhnul následující kritice, pak většinou říkám: "Já jedu na dovolenou tam a tehdy, chce-li se někdo připojit, budu jen rád". Letos tedy říkám:

Jedu na dovolenou do Campu Nýrsko a to v termínu od 31.7.2010 do 8.8.2010.

Zatím jsem zabukoval chatky pro 9 dvojic. Předpokládám účast:

OK1UN, OK1MKX, OK1RX, OK1FII, OK1IR, OK1FHG, OK1DDQ, OK1USP

Pokud se najde někdo, kdo se chce přidat, pak se vůbec nebráníme. Záloha se bude platit až v dubnu.....tedy nic není konečného.

Jaké budou naše aktivity?

U projektu lištičky se musíme malinko pozastavit. Co je jeho cílem? V minulosti jsme zkoušeli při našich toulkách HAM hru na téma Geocaching. Zkrátka při našich toulkách jsme někde ukrývali QSL lístek a pak jsme vysílali koordináty o uložení. Bylo to zajímavé, ale jak se ukázalo, tak životnost těchto cache byla dosti malá. Pokud nebyla dohledána asi tak do 14 dní, pak se již nenávratně ztratila. Nechtěli jsme dělat rafinované úkryty s nápovědou. To bychom vlastně suplovali celosvětově známou hru. Napadl nás tedy projekt "lištičky". Zkrátka při našich toulkách budeme někde "ztrácet" liškové majáky o super malém výkonu. Tento výkon si představujeme někde v rozmezí 10mW a to tak, aby naše lištička nebyla rušivým elementem na pásmu. Jaký výkon nakonec použijeme je věcí experimentu. Měla by být slyšitelná povrchovou vlnou asi tak do několika km (2-3). Chceme u ní použít slušné antény (dipol). Lištička se bude krátkodobě identifikovat podle pravidel ROB (MOE....). Bude umísťována v atraktivních, ale velice odlehlých místech tak, aby bez přijímací techniky nešla  dohledat. Co o ní bude známo, bude jen "startovní bod" hledače. Tedy např. koordináty parkoviště. Bez liškového přijímače tedy nebude možné lištičku dohledat. Předpokládaná životnost baterie by měla být minimálně 3 měsíce. Pravděpodobný kmitočet 3579 KHz (malinko mimo maják DK0WCY). Úkolem hledače tedy bude dohledat lištičku a změřit její koordináty (GPS). Předpokládáme, že obec HAMů je na vyšší úrovni než "vykrádači" geocach. Přesto však cena takové lištičky musí být velice nízká, aby újma zhotovitelů při krádeži nebyla veliká. Zatím je projekt naplánován následovně:

Ruda OK1FFI (hlavní technik vývoje) se nechal osvítit článkem:

http://www.cqham.ru/ot22_42.htm

Asi něco takového si představujeme. Současně na dovolené chceme vypustit další balonovou sondu (3579 KHz). Tentokrát však bude navržena tak, aby dosáhla výše kolem 2000 m a samozničila se. Její vysílač však bude navržen na dobu činnosti kolem 70 hodin. Měla by tedy jít dohledat.

A tak s pozdravem PZ se těšíme na další "blázny", kteří se chtějí přidat.