Dokážeme se radovat ze závodu tak, jako můj vnuk Lukáš z plyšového pejska?  My v Liberci ano - vyhlašujeme si vlastní kategorie - Panelák.

Dokážeme ještě někdy mít tento výraz v očích? Určitě ano. Ale musíme zapomenout na "šílenosti" běžných dnů a i ze závodů si brát jen to příjemné. Pro nás "skalní" je CQ WW CW contest asi to nejkrásnější, co nás může potkat. V tomto závodě si jasně uvědomujeme, jaký význam mají úzkopásmové módy spojování. Je to rajská muzika. Samozřejmě každý z nás touží po vítězství, ale.... Aby závod byl zajímavým, je nutné si předem stanovit co chci a vědět do čeho jdu. Již kdysi jsem napsal, že nejdůležitější ze závodu je zvolit si správnou závodní kategorii. Opravdu nemá smysl se zúčastnit s 5W v pásmu 28 MHz, když budu vysílat do nějakého pochybného drátu. Ale naopak, pokud si před závodem postavím krásnou novou směrovku - proč ne? Ale proti gustu žádný dišputát. Jestliže Vás nebaví závody, ale baví Vás vysílat jen svoji značku a pak 5nn, pak dělejte DXy. Slyšel jsem na toto téma mnoho různých názorů. Skoro pokaždé to skončí na tom, že - ono by to chtělo takový "malý" PA. Ti, kdo si takový "malý PA" pořídili, tak jsou u vytržení. Už nečekají na expedici hodinu, ale dovolají se na páté zavolání. Ti úplně nejlepší třeba i na první zavolání. A co v závodech? V Holicích jsme slyšeli krásnou přednášku Karla OK1CF. Myslíte si, že po ní klesly tržby výrobcům PA stupňů? Myslím, že ne. A tak i letos nám určitě přibude plno dalších "Runistů". Buďme upřímní, pokud každý z nás se stane "Jánošíkem", pak těch spojení určitě uděláme víc. Na konci však budeme konstatovat, že "dvojnásobné" Jánošíkování je ještě lepší. Zatím v mé kariéře mne ještě nikdo nepřesvědčil o neplatnosti poučky o 90 procentním úspěchu Hardware nad umem mezi TCVR a židlí HI. Ono vůbec, co je to um mezi TCVR a židlí? O tom se dá polemizovat. Zase někdo ( a má určitě pravdu) bude říkat. Um mezi TCVR a židlí se pozná pouze tehdy, je-li tam řádně naloženo HI. Určitě se najde někdo, kdo bude říkat (a zase má určitě částečnou pravdu), že s QRP to nejde. Můžou mít tedy QRPisté radost ze závodu? V podstatě téměř nezažijí RUN mód. Ten se skutečně dá zažít jen tehdy, jsem-li někde slyšen. A kdy mohu být někdy s 5W slyšen? Buď mám "pádlovku" a někdy se dovolám na jeden skok a nebo mám "pořádné" anténní systémy a pak to jde i jinak. Pokud pak uspěji s takovým anténním systémem s 5W, pak to určitě bude fungovat i s několika Jánošíky. Proč to tady vůbec říkám? Na toto téma je téměř vyhlášeno embargo na diskuse. Slyšel jsem i názor, který říká: "On  je nějakej divnej".

Ale vraťme se k té radosti ze závodu. Opravdu se dá zažít i v paneláku. Je to přitom naprosto stejná dřina (možná větší, protože bez RUNu se daleko snadněji podléhá usínání HI). A z čeho se budu letos radovat já?

Zkusím poprvé v životě si zavysílat do "pádlovky" s 5W  a to v pásmu 40m. Abych radost měl ještě větší, prostudoval jsem několik QRP deníků z tohoto pásma, zhodnotil vlastnosti  antén a vyhlásil si soukromý závod o překonání sama sebe. A jaké mám cíle?

480 QSO     576 bodů  a  67 násobičů. Mělo by to dát kolem 38500 bodů. Zkrátka kategorie "český panelák". Jejda to bude legrace. A tak Vám všem přeji krásný zážitek ze závodění. Určitě budu lehce poražen, ale třeba ne v kategorii "český panelák".

Pozn. Tuto kategorii vymyslel Milan OK1IW.