Setkání Kozákov 2013 je za námi....

Bez nadsázky se dá prohlásit, že pro radioamatéra je jakékoliv radioamatérské setkání lepší, než setkání holubářů. Tak tomu bylo i letos. Stále stejná generace, která každým rokem konstatuje, že je nás opět o trošku méně. Přesto i v této době skypů a dalších radovánek, můžeme konstatovat, že něco málo nových přibylo. Radioamatérismus je už v takovém stádiu, že už ani efektivně nejsme schopni si svá pásma bránit. A tak "drzost" non licensed je úžasná. Pokud na procházkách po bývalém vojenském prostoru Ralsko slyšíte na 433.550 MHz jak jedna parta "kuličkářů" útočí na druhou, pak jen mávnete rukou. Koneckonců některé kmitočty z pásma 70cm jsou v našem okolí označovány jako LPD. Sice nemají povolen výkon 5W, ale... Ale pokud drzost těchto pánů je taková, že si klidně otevřou převaděč na Ještědu, pozdraví se, předají reporty a v tichosti zmizí.... Ale možná je to lepší, než kdyby stříleli po prezidentech a nebo po turistech HI. A tak si čteme na různých webech kdo co zavinil, máme dokonce pocit, že hoši na OK2KKW jsou ti praví, ale nechápeme, proč nechtějí do dění největšího klubu spojujícího radioamatéry vstoupit a vést ho ku prospěchu. Myslím, že články typu "Nalejme si čistého vína" jsou sice nádherně napsané, ale jak dál? Do nekonečna jen přeškrtávat znaky, topit QSL lístky, číst si v knihách "Cibulka a jeho trpaslíci"a nebo?
    A tak setkání mají smysl již ne technického rázu. Většinou v burzách se již vyskytuje veteš. Nikdo z nás již nic (téměř nic) nestaví. Jdeme tam jen kvůli tomu, abychom se setkali se starými kamarády. V kapitelistické době je však nutné podpořit "podnikání" a tak jsme mohli konstatovat, že parkovné se opět zvedlo na 50 Kč, že buřt už nestál 45Kč, ale 50... Ale musím konstatovat, že tentokrát byl poživatelný. Když jsem po obehnání Holic ostnatým drátem kdysi psal o tom, že tyto akce jsou už víceméně vyvolány ekonomickou snahou po zisku, psal jsem o tom, že by bylo dobré udělat setkání na zelené louce. V duchu jsem si představoval Kozákov. Ale jak vidíte, už se pomalu dostáváme k tomu ostnatému drátu. Mnoho Hams, nechtělo platit parkovné a tak nechali stát auto u příjezdové cesty. Pojďme se vsadit, že příští rok zde bude značka zákaz parkování. Ale nebrečme.
    My HAMs v důchodovém věku jsme sháněli speciální HAM věci. Vloni se zde prodávaly ponožky, bohužel letos nic. Obrovská to škoda HI. Přesto jsem hrdý, že opět jsem zavedl něco vysoce efektního a důležitého pro radioamatéry. Spolu s OK1UAV (Jirkou) jsme zavedli nový typ bursy. Pracovně jsme ji nazvali HAMEGGS. O co zde jde? Zkrátka s přibývajícím věkem HAMs už nebudeme potřebovat různé TCVR. Těch už máme doma dost. S přibývajícím věkem možná budeme chtít něco jiného. A zde to je....Historická fotografie z první akce HAMEGGS2013. Neznámý "Docent šáteček" vyměňuje v předdůchodovém věku svůj TCVR za 20 domácích vajíček (ne starších jak 2 dny). Na obrázku je vidět oboustranná spokojenost.Většinou se na setkáních fotíme společně s Honzou OK1MNV. Podle nepotvrzených zpráv však jeho historický TCVR FT840 již za vajíčka nejde vyměnit a tak prý staví nový kurník. Jen tímto způsobem si prý vydělá na novou KX3.Údajně akce HAMEGGS 2013 je zajímavá i pro jiné důchodce. A tak bylo možno vidět další adepty na výměnu svých vajec. OK1TN Slávek a OK1DMP Milan zatím v roli pozorovatelů.
    A tak máme to za sebou. Ať žije akce HAMEGGS 2014 Kozákov.

Jožo Fero