Nudíte se? Kupte si medvídka mývala
(Aneb hrátky s Androidem pokračují)

Tak máme za sebou sjezd ČRK. V čele stanul Jirka OK1RI (jediný kandidát na předsedu). Složení Rady napovídá asi novému trendu. HAM sport stárne a je potřeba ho zachránit.

Sjezd zvolil členy Rady ČRK:Z mého hlediska jsem spokojen. Zvláště věřím Jirkovi. Jeho pracovitost a "zabejčilost" je všeobecně známá. Přeji mu hodně úspěchu a s napětím budu očekávat jeho "nástupní řeč", jak zachránit a omladit HAM sport. Je mi však jasné, že Jirka sám nemůže tento problém vyřešit. Asi je to úkol pro nás všechny.

    QUO Vadis HAM sporte?

Tak to je otázka. Stále častěji můžeme slyšet mezi svými známými několik směrů. Zkusme si typické názory shrnout.

Asi nejsme schopni zde popsat všechny názory. Zkrátka to rádio je šíleně různorodé a proto ho milujeme. Už máme za sebou a jednou provždy vyřešenou otázku - CW u zkoušek ano a nebo ne.... Ještě se však bráníme názorům - proč dělat zkoušky. Stále je ještě plno těch, kteří by také rádi vysílali, ale ta technika u zkoušek je děsí. Přesto umí na Internetu najít odpověď na každou otázku. Proč tedy dělat nějaké zkoušky? Proč se omezovat na nějaká pásma? Ať si každý vysílá kde chce.

HAMSPHERE = medvídek mýval...

http://www.hamsphere.com/

Přiznám se, že jsem vyzkoušel již mnoho druhů komunikace. Žádný mi však neposkytl "rajskou" muziku CW. Když jsem včera hledal na googlplay nějaké užitečné programy, došel jsem až na Androidí versi tohoto programu. Po instalaci trial verse (plná stojí 30 EURo za rok - vida kšeft), jsem to spustil. Nestačil jsem se divit.Hele, úvodní obrazovka. To vypadá jak skutečné rádio. Má to i krásný měřák, přepínání bandů, nastavování výkonů. Že by mne zase někdo "ukradl" nápad s virtuálním závodním rádiem. Zkrátka závodit jen s těmi, kde se zruší výhoda HW a jen se projeví "zručnost".... No už to tak vypadá. Je zde i krásný DX cluster.Ale nemá cenu zde popisovat něco, co najdete v googlu, pokud si tam dáte klíčové slovo HAMSphere. Třeba si pusťte toto:

http://www.youtube.com/watch?v=FCJ3HAVtjJY

A tak jsem dal výzvu pod svoji Call. Lehce jsem udělal VK2AN Briana. Hezky jsme si amatérsky pokecali. Lístek jsem dostal obratem. A co ty značky typu 19HS346? No to je přeci systém CB. Např. česká republika je jako 329. Jestliže zamlčíte, že jste HAM, pak Vás systém zaregistruje pod volačkou třeba 329HS456 (329 = česko, HS je vždy a dále následuje pořadové číslo.Trošku to však Brian popletl, já jsem byl na 10m a on mi lístek poslal ze 160m. Nu což, tak ať má do´ták vztek. A tak přemýšlím.... Ví ten Jirka OK1RI jak budovat to naše ham rádio? Proč vkládat miliony korun do různých pozemů, stavět šílené antény, které mi pak padají na hlavu. Co z toho pak vznikne? Jen výhoda lepšího HW než má konkurence. Bude mne pak ještě bavit DX práce? Proč závodit CW, když máme skimmery? Je přeci jen otázkou času, kdy někdo vymyslí automatický "závodič", který to celé odjede za mne. Proč volat a ztrácet čas na volání DX stanic. Proč to neudělat automaticky. Vždyť si sama DX stanice musí ovládat náš TCVR pomocí Remote. Jen tak odstraníme tu šílenou ztrátu času. Proč si vyměňovat 5NN, když stačí vyslat jen tečku a potvrdit její slyšitelnost.
    A tak Jirkovi OK1RI vůbec jeho funkci nezávidím. Jsem však nesmírně šťasten, že se zřejmě již nedožiju umělých lesů, které budou obsahovat gigantické umělé čističky vzduchu a budou vypouštět sterilní vůni a přesné složení vzduchu, který nebude alergický. Jsem rád, že nebudu nosit růžové brýle......a že se při vylezení SOTY ještě pořádně "upotím".

    Ale nechme těch úvah. Z hlediska vyzkoušení praktického provozu se jedná o geniální věc. Jak takové spojení probíhá?

Podívejme se na zvukovou nahrávku. Na 28450 KHz se objevil s výzvou A41KL (SAM), dal výzvu a sestavil list. Pak vyvolává jednotlivé stanice. Program v závislosti na sluneční činnosti simuluje i podmínky šíření. Jeho signál mi kolísá od S3 do S9+30dB (asi se na tom podílí virtuální Es vrstva s kombinací s dalším šířením). Zapisuji se do listu a dělám si další novou zemi Omán HI. Program simuluje i skutečný pile up. Je dokonce slyšet, jak volá nějaká W stanice, ale je to v hlubokém úniku. Zkrátka kdybych nevěděl, že jsem ve virtuálním HAM světě, klidně bych uvěřil, že vše je OK. Zkrátka nádhera, nepotřebuji anténu, mám "šoupák" ke snižování výkonu (fakt to funguje), lístek dostanu nádherný a to hned po spojení. Diplomy se vydávají automaticky, kupodivu je zde pořádek. Tak mne napadá....

A41KL spojení na HAmsphere (wav)Přemýšlím: