Přežijí převaděče rok 2020?

Rok 1985, dostávám po delší době licenci. V klubu se kamarádím s Martinem OK1UGA, který mi vysvětluje činnost převaděčů. Když se ho u zkoušek ptali, jak si představuje svoji HAM činnost, okamžitě jim odpověděl: "Pro mne má smysl práce přes převaděče". Pepík OK1UFI staví FM TCVR "Mazák" a půjčuje mi ho domů na odzkoušení. Ještě v noci dělám anténu "maxidipol", což byla anténa tvořená dvěma dráty 5/8 lambda. Na 600mW výstupního výkonu se dostávám do všech možných převaděčů. OK0C hraje i na pletací jehlici. Jsem na vrcholu blaha. Na převaděčích se diskutuje o stavbě zařízení a veškerá témata jsou velice zajímavá, jak z hlediska obsahu, tak "lidskosti". Na OK0C je mluví 24 hodin denně. Nechápu jak jsme se tam všichni vešli.
    Rok 2013. Na OK0J vyvolává nějaká německá stanice až od Berlína (tropo). Nikdo se mu neozývá i když prosí jen o report. OK0C je aktivní jen díky Milanovi OK1JMS a jeho pravidelné relaci "jaké bylo včera počasí". Kluci na OK0BBC se dřou, aby vybudovali jeden z nejlepších převaděčů na 70cm. Kromě počasového ranního kroužku a večerního, však na převaděči nikdo není. Jedu na služební cestu do Prahy a nestačím se divit, jak je OK0J nádherně slyšet. S malým gumákem a se 2W se tam lehce dostávám.
    Co se stalo za těch 28 roků? Tak to by zasloužilo asi hlubší analýzu. Zkrátka témata technického rázu se nám vytratila s klesající technickou zdatnosti HAMstva. Ale buďme upřímní. Bude někdo ještě stavět FM TCVR, když se dá koupit tovární za 23,50 USD? No a o čem se bavit? Jaké bylo včera počasí? Ale jo, proč ne. Přesto si myslím, že pro většinu je to asi nezajímavé téma. A co nám ještě vadí? Zkuste někomu na převaděči něco říci (třeba, že jste si koupil nový TCVR). Druhý den to chcete říci někomu jinému a on Vás zarazí. Vše má již odposlechnuto. Připadáte si divně. Tedy většina HAMů pokud nechce zažít trauma z toho, že mu někdo připomeno to, že se opakuje, tak raději půjde na SKYPE. Tam to říkám jen jednomu a nikdo jiný to pravděpodobně neodposlouchává. A co cena zařízení a cena za provoz převaděčů? Opravdu to není zdarma. Jak mi říkal jeden HAM. Teď mám nového IPODA a to je vzrůšo. Nemohu se toho nabažit. Používám to nejen pro komunikaci, ale i pro navigaci, na prohlížení filmů, jako čtečky, kompas, libelu, poslouchám na to rádio, píšu si Emaily, používám to na geocasching i jako vysílačku. Ráno máme s klukama z Austrálie kroužek přes Zello. To chodí jak víno. A celé to stojí pár korun.
    No, ale zkusme odpovědět na základní otázku. Tak jako se postupně rozpadla Paketová síť, protože její provoz byl drahý, technicky zaostalý a nemohl konkurovat technickému pokroku. Tak jako dnes už nikdo asi vážně nepřemýšlí o vybudování záchranné radioamatérské sítě, pak se dá předpokládat, že se asi provoz i na převaděčích bude utlumovat. Možná to chvíli ještě bude trvat. Možná, že digitální sítě poskytnou nějakou další zábavu, pro technické nadšence. Možná, že někdo vymyslí další a další technické novinky.........
Bohužel těch našich mobilů se asi už nezbavíme. Oni nám totiž kromě zábavy dávají daleko větší užitnou hodnotu. Zkusil si někdo z Vás na dovolenou vzít sebou ručku? Nakonec zjistíte to, co já.

http://ok1if.c-a-v.com/SRH2012/Den%20%C4%8Dtvrt%C3%BD.pdf

Nějak se nám postupně vytrácí ten HAMSPIRIT duch. Ale nebrečme před soumrakem. Ručku sebou tedy asi tahat nebudeme, ale když už máme ten mobil, co se tak napojit na nějaký vzdálený převaděč a popovídat. No jasně, od toho je přeci ECHOLINK. A tak si ho do našeho Androidího telefonu nainstalujeme, a to třeba odtud:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.echolink.android&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm9yZy5lY2hvbGluay5hbmRyb2lkIl0.

Popisovat funkci asi nemá smysl. Pokud je nějaký převaděč propojen na echolink, pak si ho najdu a mohu se spojovat. V Menu si najdu seznam těchto převaděčů a to třeba i v Austrálii.Zamanu si, že pozdravím kluky třeba v Žatci (no upřímně řečeno jsem tam dával výzvu a stejně mne nikdo nezavolal HI).A nyní po spojení stačí již jen stisknout tlačítko "transmit" a mohu si třeba ze Slovenska povídat s někým, kdo je v dosahu OK0BEZ. Docela šikovný program.