Sjezd ČRK, tak jak dál?

Bohužel letos se sjezd koná ve stejném termínu jako setkání QRP. Čemu dám přednost? Co bylo dříve vejce a nebo slepice? Odpověď je jasná, dám přednost QRP setkání. Přesto mne napadají věci....

Žijeme v době celkové elektronizace. Je to krásné prostředí a ta krása je většinou dána tím, že zatímco chleba se nám neustále zdražuje, pak elektronika se nám relativně zlevňuje. Již dávno neplatí to, že amatérské rádio je pro nás fascinující. Jo, pamatuji na doby, kdy jsme na libereckém výstavišti vysílali a navazovali spojení. Kolem byla obrovská parta mladých kluků. Když jsme jim řekli, že teď zrovna mluvíme s přáteli v USA, tak jejich oči zářily. No jo, ale to je již nějakých 35 roků zpátky. Dnes komunikace je na takové výši, že to nikoho nepřekvapí, ale naopak se strašně diví, proč sledujeme nějaké podmínky a lezeme na kopce. Když vznikl nápad v hlavách radioamatérů vybudovat první převaděč, tak pomalu se ani za 24 hodin nevypnul. O počasí nepadlo snad ani slovo a řešily se krásné technické věci. Zkrátka proč to rádio ještě děláme? Tak samozřejmě sami sobě si to vysvětlovat nemusíme. Je to technická výzva, je to zábava, je to koníček. Ale jak přesvědčit novodobé kluky z toho, že nemají používat program Latitude na sledování pohybu svého kamaráda, ale nedokonalý systém APRS (těch hluchých míst asi bude hodně). A k tomu samozřejmě si musí koupit ručku, kde cena několikráte převyšuje cenu mobilního telefonu, který toto vše již má v sobě zaimplementováno. Jak jim vysvětlíme, že CW je pro nás rajská muzika, když o tom není přesvědčena ani většina současných amatérů třídy A. Tak jak dál?
    To je otázka (alespoň doufám) na sjezd ČRK v Hradci Králové. Doufejme, že většina přítomných vyhodnotí dosavadní snažení výboru jako nedostačující. Bavil jsem se s jedním z velice mladých členů vrcholového vedení. Říkal, že pravděpodobně již letos kandidovat nebude. Proč?  Prý místo radioamatérských činností se zde neustále řeší "zatékání" do objektu v Jablonci. Problémy s neplatiči a to, že si někdo dovolil veřejně kritizovat "výtěžnost" těchto objektů. Nakonec sám předseda musel napsat slohové cvičení, že vše je v pořádku a v žádném případě to není prodělečné. A co naše poslední nasazená skupina "opravdových" hamů? Ano tak lze napsat o těch, co se dostali do čela na posledním sjezdu. Jirka a Karel jsou skutečnými perlami našeho hnutí. Mám však takový dojem, že i je nezajímá "kapající" barák v místě bývalého předsedy a současného muže nr. 1, pověřeného "stykem" s veřejností a propagací. Ne nemá smysl kritizovat, asi bych to nedělal lépe. Jestliže si uvědomíme, že průměrný věk Hamů v OK (podle průzkumu ze závodu CUC) je v současné době 62 roků a průměrný věk úmrtí mužů v ČR je 76 roků a dále i to, že u některých stařecká demence přichází dříve než se smrtí, pak mne napadá - k čemu jsou objekty Českého radioklubu? Opravdu není výhodnější je prodat a opravdu se soustředit na pokračování rádia a to hlavně v oblasti mladých?
    Když Jirka nastoupil do funkce, pak jsem byl osloven jako člověk, který se zajímá o práci QRP. Jirka měl vynikající nápad, zkrátka pod  vysílání zastřešit veškeré potenciální skupiny. No a jak to dopadlo? Jirka pro OK amatéry dosáhl vynikajícího úspěchu. Dokázal se svoji partou několikrát na světě vyhrát CQ WW závod. Ovšem napadá mne, zda vůbec k tomu potřeboval ČRK. No spíše si myslím, že potřeboval své organizační schopnosti a peníze své a peníze všech zúčastněných.
    Vzpomínám na poslední sjezd. Veškeré dění jsem nahrával a zajímalo mne, co kdo před nástupem do své funkce řekne. Chtěl jsem to jen zaarchivovat. Jaké bylo moje překvapení, když jsem dostal upozornění, že jsem porušil zákon o ochraně osobnosti a že zřejmě budu zažalován. To byla rána. Zbláznil se někdo a nebo je to zasedání "mafie", že to nesmí být veřejné? Když si někdo vyžádal oficiální nahrávku, pak mu bylo řečeno, že pokud je členem ČRK, pak na to má nárok, ale jen v sídle ČRK. To opravdu musela vymyslet nějaká pomazaná hlava. Chtěl bych někoho z účastníků požádat, aby před zahájením navrhl, aby nahrávka ze zasedání sjezdu byla veřejná. Pokud toto někdo zamítne, pak jsem přesvědčen o tom, že opravdu je něco divného ve státě dánském. Bavil jsem se i s jedním vynikajícím HAMem a mým přítelem. Každý rok ze svého dotoval ceny z OK DX contestu. Nyní však nastalo něco, že reagoval tak, že vystoupil z ČRK. Probůh, který "moula" ho takto oslovil, že Jirka to nezvládl? Sakra opravdu nemáme ve svých řadách několik schopných lidí, kteří by se vrátili na zem a nedělali takovéto pitomosti? Opravdu jsme mladé nadšence otrávili tak, že již nechtějí kandidovat?
Ale nepředbíhejme. Třeba tento sjezd zruší ČRK a založí něco jiného... Na to totiž má právo jen tento sjezd. Nebo budeme do nekonečna besedovat jen o smysluplném investování do majetku ČRK a bude nám jedno, že stárneme?

Jožo Fero