Už asi tuším, proč Hans se bojí QSX vypustit


Při prohledávání YOUTUBE, jsem narazil na tento příspěvek:

https://www.youtube.com/watch?v=SRgaoK884tY

Nejprve jsem si myslel, že jde o nějaký aprílový žert. Cožpak to jde v originál stavebnici QCX vypustit 50 procent součástí a celé to přesunout do oblasti softwaru v procesoru ATMEGA 328P? Cožpak je možné u PA třídy E zesilovat SSB signál? Kladl jsem si podobné otázky. Nakonec jsem se však dostal na stránky
https://github.com/threeme3/QCX-SSB

A tam je podrobný popis, jak QCX "znásilnit" na všebandový CW/SSB TCVR, který má dokonce možnost změny šíře filtru, funkci NR a dokonce je vybaven AGC. Dovolil jsem si z těchto stránek stáhnout a automaticky přeložit popis.


Toto je jednoduchá a experimentální modifikace, která transformuje QCX na (třídy-E) SSB transceiver. Může být použit k navázání QRP SSB kontaktů, nebo (v kombinaci s PC) pro digitální režimy jako FT8, JS8, FT4. Může být plně spojitě naladěn prostřednictvím pásem 80m-10m v režimech LSB / USB s šířkou pásma 2400 Hz až 5 W PEP SSB výstupem a nabízí softwarově založený Break-In VOX pro rychlé přepínání RX / TX hlasem a digitální operace.

Vysílací fáze SSB je implementována výhradně digitálním a softwarovým způsobem: v jádru ATMEGA328P vzorkuje vstupní audio a rekonstruuje SSB signál ovládáním fáze PLL SI5351 (prostřednictvím nepatrných změn frekvence přes 800 kbit / s I2C) a řízení výkonu PA (prostřednictvím PWM v obvodu pro tvarování klíčů). Tímto způsobem lze realizovat vysoce výkonný SSB signál řízený třídou E; konstrukce třídy E řízená PWM udržuje jednoduchý, malý, chladný, energeticky účinný a nízkonákladový SSB transceiver (tj. není potřeba energeticky neefektivního a složitého lineárního zesilovače s objemným chladičem, jak je často vidět u SSB transceiverů) .

Pro přijímač byla velká část původního obvodu QCX odstraněna a implementována digitálním způsobem (software): ATMEGA328P nyní implementuje obvod fázového posunu 90 stupňů, (CW / SSB) filtrační obvod a obvod zesilovače zvuku ( nyní zesilovač třídy D). To výrazně zjednodušilo obvod QCX (o 50% méně potřebných komponent) a existuje celá řada výhod a vlastností: již není potřeba postup zarovnání díky velmi přesnému 90 stupňovému Hilbertovu fázovému posunu; a nyní jsou nastavitelné filtry IF DSP pro CW a SSB; a je zde AGC a je zde funkce redukce šumu DSP signálu a v analogovém front-endu jsou tři nezávislé vestavěné atenuátory, které pomáhají využívat celý dynamický rozsah. Reproduktor je přímo připojen a řízen pomocí ATMEGA. Digitální směšovač s úzkým dolním propustným oknem (2 kHz), strmý roll-off (-45dB / dekáda) v kombinaci s převzorkováním a decimováním ADC jsou odpovědné za zisk zpracování, dynamický rozsah a odmítnutí aliasu dostatečné pro zvládnutí slabého a silného signálu podmínky (např. soutěže nebo poslech na 40 m hned vedle vysílacího pásma).

Tento experiment je vytvořen s cílem vyzkoušet, čeho lze dosáhnout s minimálním hardwarem při současném přesunu složitosti směrem k softwaru; Zde je použitým postupem zjednodušení konstrukce, pokud je to možné, při zachování přiměřeného výkonu. Výsledkem je levný, snadno sestavitelný, univerzální transceiver QRP SSB, který je ve skutečnosti docela vhodný pro vytváření QSO (i v soutěžních situacích), ale kvůli experimentální povaze některé části stále probíhají, a proto jsou omezené. Neváhejte to vyzkoušet nebo experimentovat s touto skici, dejte mi vědět své myšlenky nebo přispějte zde: https://github.com/threeme3/QCX-SSB Původní diskuse na fóru zde: QRPLabs Forum


Cožpak to jde, takto rekonstruovat SSB signál? Na YOUTUBE je i ukázka od PE1NNZ autora softwaru.

https://www.youtube.com/watch?v=-QfMQulk0eA

Přitom se i nadále používá PA v třídě E, se svojí obrovskou výhodou a to je "super" účinnost. Pamatuji se, jak jsem u svého prvního TCVR ATS-3B měřil výstupní výkon a ten mi vycházel s účinností 92 procent. Žádné chladiče, jako PA několik spínacích tranzistorů BS170 a je to. Ale jaké jsou parametry? Opět pro rychlost jsem použil automatický překlad:



Jednoduchý, zábavný a univerzální transceiver QRP SSB HF s integrovanými funkcemi DSP a SDR;
Vysílací fáze SSB řízená EER třídy E
Přibližně 5W PEP SSB výstup z napájení 13,8V
Podpora všech režimů: USB, LSB, experimentální režimy: CW, AM, FM
DSP filtry: 4000, 2500, 1700, 500, 200, 100, 50 Hz passband
Vlastnosti DSP: Automatické řízení zisku (AGC), Redukce šumu (NR), Hlasem spouštěný Xmit (VOX), RX Attentuators (ATT), Řízení  TX, Řízení hlasitosti, dBm / S-metr.
SSB opačné postranní pásmo / přenos supression Přenos: lepší než -45dBc, IMD3 (dvoubarevný) -33dBc, příjem: lepší než -50dBc
Podpora více pásem, nepřetržitě laditelná prostřednictvím pásem 80m-10m (a od 20 kHz ... 99 MHz se ztrátou výkonu)
Firmware s otevřeným zdrojovým kódem vytvořený pomocí Arduino IDE; umožňuje experimentování, lze přidávat nové funkce, příspěvky lze sdílet prostřednictvím Githubu, softwarová složitost: 2000 řádků kódu
Softwarový VOX, který lze použít jako rychlý Full Break-In (QSK provoz) nebo jako pomoc při přepínání RX / TX pro provoz digitálních režimů (není nutné rozhraní CAT nebo PTT)
Snadná instalace modifikace s 8 změnami komponent a 8 dráty
Lehký a levný design vysílače a přijímače: vzhledem ke stupni EER-vysílač třídy E je vysoce výkonný (nevyžaduje se žádný objemný chladič) a má jednoduchou konstrukci (nevyžaduje se žádný složitý vyvážený lineární zesilovač výkonu)
Plně digitální a softwarově založené SSB vysílací fáze: vzorkuje mikrofonní vstup a rekonstruuje SSB signál ovládáním fáze SI5351 PLL (prostřednictvím malých frekvenčních změn přes 800 kbit / s I2C) a amplitudy PA (prostřednictvím PWM) obvod pro vytváření klíčů PA)
Plně digitální a softwarové SDR přijímače-fáze (volitelně): vzorkují I / Q (komplexní) signál z digitálního mixéru Quadrature Sampling Detector a provádí softwarově 90-stupňový fázový posun (Hilbert-transform) a ruší jeden postranní pásmo jejich přidáním
Tři nezávislé přepínatelné analogové zeslabovače front-end přijímače (0dB, -13dB, -20dB, -33dB, -53dB, -60dB, -73dB)
Práh přijímače MDS: –135 dBm při 28 MHz (ve 200 Hz BW)
Selektivita front-end přijímače: strmý -45dB / dekádní roll-off +/- 2kHz z laděné frekvence
Blokování dynamického rozsahu: 20kHz offset 123dB, 2kHz offset 78dB
Dekodér CW (experimentální).
Pravděpodobně nejúspornější a nejsnadněji postavitelný samostatný vysílač SDR / SSB, který můžete najít. Velmi zjednodušuje původní obvod QCX (tj. O 50% méně součástí k instalaci, žádné složité vinutí transformátoru, žádný postup nastavování) a více univerzální použití.

Tak to je bomba:



Přitom program a podrobný návod si můžete na githubu stáhnout.
Je zde i návod na stavbu na původní desce QCX.

Návod na předělávku.pdf

Tak co tomu říkáte? Bohužel patřím již ke generaci "hardwéráků", toto je však řešení, kterému patří budoucnost. PE1NNZ udělal obrovský kus práce. Tím, že Firmware se sdílí a je otevřený, nastane podle mne věc, které se říká "počínštění". Zkrátka Číňani udělají novou desku, vymyslí na desce LPF a budou tuto stavebnici prodávat v cenové relaci někde do 100 dolarů. Tím pádem asi QSX by byla neprodejná. Už tedy vím, proč Hans to asi vzdal.
Tak kdo bude první a zkusí to? (Doufám, že to bude Ruda OK1FFI).

No posuďte, není to krása?



uSDX - hračka a nebo ne? Quo Vadis QRP?

Už jsme zde psali o tom, že Hans s jeho SSB QCX asi prošvihl ideální dobu pro prodej. Mezi tím PE1NNZ vymyslel geniální způsob "znásilnění" PA stupně ve třídě E tak, aby tento stupeň generoval něco, co ve své podstatě se jeví jako SSB signál. Přitom se zachovávají vynikající vlastnosti tohoto nelineárního PA stupně (účinnost). Už v preambuli použití uSDX stojí, že to má být nenáročný CW/SSB TCVR pro využití, jako je sota/GMA a podobně. Popis verse uSDX V1.02 máte zde:

https://antrak.org.tr/blog/projeler/usdx-an-arduino-based-sdr-all-mode-hf-transceiver-pcb-iteration-v1-02/

Je zde vše a dokonce i gerber soubory pro výrobu tištěného spoje. Pokud se někomu líbí předchozí verse V1.01, pak ta je zde:

https://antrak.org.tr/blog/usdx-a-compact-sota-ssb-sdr-transceiver-with-arduino/

Máte zde i odkaz, kde si v Číně profi desku PS máte dát vyrobit. 10 kusů Vás i s poštovným přijde na cca 650-800 Kč. Vše je "otevřeno", včetně zdrojových programů. Zkrátka stará dobrá Atmega 328P nám zde docela slušně maká. Samozřejmě asi se za chvíli roztrhne s těmito TCVR pytel. Většinu z nás asi zajímá, zda je to vůbec použitelné, zda to funguje a zda tomu SSB ve třídě E vůbec bude rozumět. TCVR nemá téměř žádné HW nastavovací prvky. To samozřejmě "kazí" jeho parametry, jako je potlačení druhého postranního pásma. Starý dobrý Gilbert pak v chudince Atině to nestačí vše korigovat. Potlačení pak je v závislosti na shodnosti použitých RC hodnost v QSD asi (odhad lepší než 30dB). To však není zase až tak velký průšvih. Opravdu se s tím dá jezdit. Ale pojďme se podívat na informativní hodnoty základních parametrů uSDX. Zde je tabulka, kterou jsem naměřil:



Rádijko spolehlivě pracuje v rozsahu napájecího napětí od asi 8V, kde ještě je možné naměřit výkon cca 1W. Geniální. Při 16V dosáhneme výstupního výkonu skoro 5W při cca 80% účinnosti PA stupně. Při příjmu s rozsvíceným displejem je odběr cca 50mA. To je naprosto geniální SOTA hodnota. A co potlačení vyšších harmonických?



V FFT analýze jeden čtvereček vertikálně je cca 20dB. Tedy potlačení 3. harmonické je lepší jak cca 40dB, což je pro QRP zařízení dostatečné. Podotýkám, že jsem použil stavebnice LPF filtrů od QRP labs.

https://www.qrp-labs.com/lpfkit.html



Při změně bandu pochopitelně je nutné měnit i indukčnost v PA stupni a kapacitu. Ruda OK1FFI to vymyslel tak, že tuto indukčnost s kapacitou udělal na patici. Při změně pásma je tedy nutné vyměnit 3 moduly (LPF, L, C). První zklamání pro CW operátory bude zabudovaný CW keyer (softwarový v Atine 328P). Navrhoval to nějaký neznaboh a tak nedodržel ani správné časování teček a čárek.


Čárky


Tečky

Průběh značky není ideální a PE1NNZ se o řádné tvarování nestaral. Trošku nám to tedy kliksá, ale opět v rámci QRP je to dobré a těžko by za to někdo zapojoval standardní OK PA stupeň se čtyřmi Jánošíky.



Při této příležitost si dovolím komentovat výsledky OK QRP závodu, kde Milan OK1DMP mi naměřil s mými 400mW totálně nejsilnější signál. Vypadal jsem pak jako totální podvodník. Dnes už uplynula nějaká doba a tak je nutné to komentovat. Při RUNu v QRP závodu (na KX3) jsem si všímal, že přicházejí strašně silné spoty z kmitočtu, kde nepracuji. Jak je to možné? Byla to pomsta těch amatérů, které jsem v CQ160 kritizoval a nazval je podvodníky. Jejich 4x Jánošík porušoval pravidla soutěže. Jim to pochopitelně nevadilo. Upozorňoval jsem na to já a to na základě spotů z různých vzdáleností (různé elevační úhly) a z různých směrů. Dotčení závodníci vymysleli "boží trest". Mých deklarovaných a poctivě změřených cca 300mW, znehodnotili jednoduše tak, že začali na jiném kmitočtu dávat výzvu pod mojé značkou. Skimmery to sebraly a já se projevil jako podvodník QRP. Škodiči tím lehce mohli demonstrovat, že měření ze skimmerů se dají takto krásně znehodnotit. Dobrá práce HI.


Co se týká uSDX, tak vše se teprve vyvíjí. Program je nespolehlivý, občas to někam zabloudí, AVC funguje v malém rozsahu. Pokud přešvihnete úroveň vstupního signálu, pak se ve sluchátkách začnou objevovat příšerné zvuky. Klasická úroveň NF je nedostatečná, příposlech (PWM tón) při CW "trhá uši. Hrůza..... Některé filtry jsou nastaveny s jasnou SW chybou. Přesto jsem si našel základní nastavení, které je "použitelné". Na CW nastaveno:
Menu
1.1   +16
1.3    500Hz
1.6    AGC ON
1.7    NR 0
1.8    ATT -13dB
1.9    ATT2  (ručně volit v rozsahu cca 4 - 7)
2.3    CW offset  480Hz
3.4    TX drive 4
8.2    PA Bias min 5
8.3    PA Bias max 140


CW1.mp3

Takto poslouchá uSDX maják OK0EN v pravé poledne:

OK0EN.mp3.

Pokud posloucháme signál CW z uSDX na FT817, pak si můžeme všimnout i několika nepravostí:

FT817.mp3

Přesto to použitelné je:

CW QSO.mp3

Zajímavé je vysledovat, jak algoritmus PE1NNZ funguje u SSB signálu. Pojďme se nejprve podívat na to, jak na osciloskopu vidíme komprimováný signál SSB z FT817, pokud řekneme slovo "dlouhé áááááá".



Při stejném nastavení osciloskopu zaklíčujme uSDX (stiskněme mikrofon) a nemluvme. Dostaneme následující věc:



Výkonově to odpovídá cca 500mW out. Mikrofon stejně bere okolní hluky. Nastavení PA Bias min je na 5. Nyní při nastavení PA Bias max na 120 řekněme do mikrofonu dlouhé ááááááááááááááá.



Špička je zde cca 3W. Používám automatický anténní QRP ATU Z11, který má indikaci vyladění ve formě LED diody. Pokud je PSV 1:1 svítí jen ta zelená a ta si poblikává v módu SSB i při obrovské kompresi. U uSDX však svítí trvale a ani si neblikne. Původně jsem myslel, že se mi PA stupeň rozkmital. Poslechem na kontrolním přijímači je však slyšitelný hovorový signál. Sakra jak to funguje? Vždyť ten PA stupeň není lineární (naopak v třídě E). Pro pochopení navštivte stránky PE1NNZ. Zkrátka náš modulační signál z mikrofonu je v A/D převodníku Atmegy přeměněn na digitální. Abychom to četli, tak přijímáme vlastně amplitudovou modulaci, kde je ořízlé druhé postranní pásmo a nosná. A teď co dělá algoritmus PE1NNZ? Z digitálního signálů nám ovlivňuje metodou PWM "hustotu" (není to však tvrdá změna amplitudy) a současně fázi (kmitočet). Nelineární PA nám to vyzáří a je to. Když jsem to poslouchal na kontrolním přijímači na zahlcené FT817, říkal jsem si, že to nemůže být použitelné, že mne všichni seřvou. A ejhle.......

"Tu modulaci máš dobrou, je to jako na Tvém Kenwoodu". Tak to byla odpověď kamarádů.

SSB QSO uSDX.mp3

Zdá se, že algoritmus PE1NNZ je využitelný. Co to znamená? Paráda, úplně jiné pojetí malých CW/SSB zařízení. uSDX jsem stavěl 4 hodiny. Pokud by nebyly chyby v programu, pak vše musí u všech chodit stejně. Nikde se nemusí nic nastavovat. Cena do asi 1000 Kč za 5W TCVR. Už vidím, jak Číňani nám připraví super QRP stavebnice. Tady tudy povede nová cesta QRP a kdo ví, možné i trochu většího výkonu. Jen musíme počkat, až se to vše dodělá a doladí.
Tak co? Zkusíte to taky?


Omlouvám se Hansovi a mohu zodpovědně prohlásit, že uSDX je hračka a ne TCVR

Dostal jsem geniální nápad. Co takhle vyzkoušet uSDX v MWC závodě? Podmínky výborné, účast špičková. Ale proč bych to komentoval. Zkuste si pustit nahrávku. Opět zde uveřejňuji seznam stanic. Bude tam hodně chyb. Pokud je v mém deníku najdete, pak prosím si stěžujte pořadateli. Požadavek na oba správně přijaté reporty je nesmyslný a toto je toho jasným důkazem. Potřeboval jsem otestovat rádio, ale přitom jsem se chtěl závodu zúčastnit a poslat deník. Nešlo to však brát a tak někoho z Vás poškodím. Poraďte mi proč máte trpět za mne, že testuji rádio a ono nehraje HI. U normálních závodů se Vám to uzná a mne se započítá chyba. No schválně mi ty chyby najděte a já pak ze závodu odstoupím. Jen fakt nevím, jak tohle mohl někdo vymyslet.

QSO:  3543 CW 2020-09-07 1630 OK1IF         599  001  DJ9MH         599  001 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1630 OK1IF         599  002  OK1JRU        599  001 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1630 OK1IF         599  003  DL2ZA         599  001 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1631 OK1IF         599  004  SO4P          599  001 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1632 OK1IF         599  005  OM3CQ         599  003 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1633 OK1IF         599  006  OK1FMX        599  004 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1636 OK1IF         599  007  OK1RZ         599  015 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1637 OK1IF         599  008  OK2ABU        599  009 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1638 OK1IF         599  009  OK1IBP        599  017 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1639 OK1IF         599  010  OM5KM         599  016 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1640 OK1IF         599  011  SO3O          599  015 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1641 OK1IF         599  012  DL1DQW        599  014 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1646 OK1IF         599  013  OK1FGD        599  035 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1646 OK1IF         599  014  OK1DX         599  019 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1647 OK1IF         599  015  OK2NO         599  028 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1648 OK1IF         599  016  OK2SFP        599  016 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1648 OK1IF         599  017  OK1DAM        599  010 
QSO:  3551 CW 2020-09-07 1649 OK1IF         599  018  OK2PYA        599  042 
QSO:  3551 CW 2020-09-07 1649 OK1IF         599  019  SP3MEP        599  027 
QSO:  3551 CW 2020-09-07 1650 OK1IF         599  020  SP7N          599  028 
QSO:  3551 CW 2020-09-07 1650 OK1IF         599  021  OK5E          599  013 
QSO:  3551 CW 2020-09-07 1650 OK1IF         599  022  SP1AEN        599  027 
QSO:  3551 CW 2020-09-07 1651 OK1IF         599  023  OK5FF         599  030 
QSO:  3551 CW 2020-09-07 1651 OK1IF         599  024  OM5RW         599  030 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1653 OK1IF         599  025  OK1USP        599  030 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1654 OK1IF         599  026  OK2LF         599  029 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1655 OK1IF         599  027  OK1DU         599  005 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1655 OK1IF         599  028  SP3OCC        599  028 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1656 OK1IF         599  029  OM3CQ         599  026 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1656 OK1IF         599  030  HB9BXE        599  036 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1658 OK1IF         599  031  OM8FF         599  022 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1659 OK1IF         599  032  OK1ITK        599  016 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1700 OK1IF         599  033  OK2GER        599  010 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1700 OK1IF         599  034  OM3ZU         599  034 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1702 OK1IF         599  035  DD5M          599  030 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1703 OK1IF         599  036  OK2VX         599  052 
QSO:  3552 CW 2020-09-07 1707 OK1IF         599  037  OK2NAJ        599  035 
QSO:  3546 CW 2020-09-07 1708 OK1IF         599  038  OK1HCG        599  052 
QSO:  3546 CW 2020-09-07 1709 OK1IF         599  039  OK1DOR        599  046 
QSO:  3544 CW 2020-09-07 1710 OK1IF         599  040  OK1RKS        599  031 
QSO:  3543 CW 2020-09-07 1711 OK1IF         599  041  OK1AY         599  023 
QSO:  3541 CW 2020-09-07 1712 OK1IF         599  042  OK5MM         599  063 
QSO:  3539 CW 2020-09-07 1713 OK1IF         599  043  SN6A          599  045 
QSO:  3537 CW 2020-09-07 1714 OK1IF         599  044  OK1VK         599  046 
QSO:  3547 CW 2020-09-07 1716 OK1IF         599  045  OK2BJK        599  038 
QSO:  3549 CW 2020-09-07 1717 OK1IF         599  046  DA3T          599  022 
QSO:  3549 CW 2020-09-07 1722 OK1IF         599  047  OK1WSL        599  049 
QSO:  3551 CW 2020-09-07 1723 OK1IF         599  048  OM3PA         599  083 
QSO:  3551 CW 2020-09-07 1724 OK1IF         599  049  OM4ANJ        599  025 
QSO:  3540 CW 2020-09-07 1727 OK1IF         599  050  OK1YM         599  078 
QSO:  3532 CW 2020-09-07 1729 OK1IF         599  051  OK2TJ         599  092

uSDX MWC.mp3

Jsem znám svými sebemrskačskými nápady. Ale tohle mne opravdu vytočilo. Jestliže na prázdném pásmu se s tím dá dělat spojení, pak na bandu se silnými signály je to průšvih. Přetížení A/D převodníku, nefunkčnost AVC, nefunkčnost vnitřního ATT, parazitní příjmy. Hrůza. Ještě jednou se omlouvám Hansovi. Jeho QCX+ je domyšlen do posledních detailů. No nic, půjde to na polici. Nejsem opravdu přesvědčen, že ta Atmega 328 to celé stíhá.
QCX je proti tomu super rádio. Toto je tak dobré na počasové kroužky, ale ne do závodů.



Telegrafie z krystalky uSDX? No....použitelné to je, ale.......

Kdyby to mělo kvality špičkových TCVR, tak by asi výrobci do těch složitostí nešli. Pojďme si poslechnout nahrávku a pak to zkusme zhodnotit.
K posouzení jsem využil kus závodu KVPA. Bohužel s 3W asi těžko vyvolám pileup. Takže je to takový nezáživný poslech. Zkušený závodník však okamžitě pozná zápory.
Opět výpis z udělaných spojení (to abyste to nemuseli poslouchat celé).

QSO:  3557 CW 2020-09-06 0531 OK1IF         599 001  OK1USP        599  033  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0531 OK1IF         599 002  OK1MIZ        599  024  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0532 OK1IF         599 003  OK5FF         599  042  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0535 OK1IF         599 004  OK2VX         599  038  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0536 OK1IF         599 005  OK2BKP        599  023  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0536 OK1IF         599 006  OK2PJW        599  020  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0536 OK1IF         599 007  OK2SRO        599  038  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0537 OK1IF         599 008  OM3WZ         599  035  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0538 OK1IF         599 009  OK1FII        599  023  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0539 OK1IF         599 010  OL725PLZ      599  023  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0539 OK1IF         599 011  OK1FHI        599  006  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0540 OK1IF         599 012  OK5OK         599  044  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0541 OK1IF         599 013  OK1NS         599  031  
QSO:  3557 CW 2020-09-06 0543 OK1IF         599 014  OK1KJA        599  024  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0544 OK1IF         599 015  OM3CM         599  023  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0544 OK1IF         599 016  OK2BFN        599  019  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0545 OK1IF         599 017  OK2NO         599  052  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0545 OK1IF         599 018  OK1AY         599  055  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0545 OK1IF         599 019  OK1FGD        599  050  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0546 OK1IF         599 020  OK1RZ         599  055  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0546 OK1IF         599 021  OK2LF         599  047  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0547 OK1IF         599 022  OM5KP         599  020  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0548 OK1IF         599 023  OM9OT         599  015  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0551 OK1IF         599 024  OK1FMX        599  051  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0552 OK1IF         599 025  OM7SR         599  041  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0552 OK1IF         599 026  OK1IBP        599  052  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0555 OK1IF         599 027  OK1VK         599  023  
QSO:  3548 CW 2020-09-06 0556 OK1IF         599 028  OK2BRS        599  048

Omlouvám se. Z mých nahrávek je občas slyšet i něco jiného, než co byste očekávali. Zde něco vytékalo z hrnce (nechtěl jsem přerušovat závodění). To je tak, když někdo má hamshack v kuchyni HI. Taky je občas slyšet bouchání a divný šum (to je úklid hrnců do regálu a ten šum je vaření vody v rychlovarné konvici HI).

OK1IF KVPA CW.mp3

Kdybychom tuto nahrávku pouštěli zkušenému závodníkovi, co by asi řekl?

Plusy

Mínusy

Ostatni

To je vše, na co se poslechem nepřijde.

Plusy
Mínusy


My, kteří jsme začínali poslouchat na Torn E.B., však cítíme, že je to generačně úplně něco jiného. Před 55 roky mi připadalo, že Torn vůbec neujíždí. Dnes nestabilita řádově 20Hz, mne vytáčí k nepříčetnosti. Potlačení druhého postranního pásma jen 25dB, však je pořád fantastické, oproti potlačení 0dB (Torn). Hans ve svém QCX asi věděl, proč se dokonalému vyvažování věnoval v HW části. Je to relativně jednoduché a velice účinné.

V literatuře je popsáno, co způsobí nedokonalé vyvážení amplitudy a fáze I/Q u QSD směšovačů.





Podle výše uvedeného obrázku platí např:

Chci-li zaručit potlačení druhého postranního pásma minimálně o 45 dB, pak musím zaručit, aby amplituda I/Q byla rozdílná max. o 0,1dB a fáze max o asi 0,8 deg.

Matematické metody vyvažování nejsou u tak jednoduchého procesoru, jako je ATMEGA 328P, tak účinné. Tedy v této krystalce asi bojovat s potlačením je dost namáhavé. Můžeme tomu pomoci snad jen lepším výběrem použitých hodnot součástí QSD.

Ale závěr závěrů

TCVR uSDX nemůže ze samé podstaty konkurovat TCVR podobného typu, jako je KX3 a další. Na to je to příliš jednoduše navrženo. Je to to nejjednodušší, co v této oblasti lze asi vymyslet (TCVR Krystalka). Přesto vlastnosti jsou použitelné a lepší jak u podobných zařízení předchozí generace (NE612 přímosměše). Možnost práce SSB s vynikající stabilitou kmitočtu, umožňuje použití uSDX i v tak náročných podmínkách, jako je vysílání z přírody. Určitě nastoupený směr je správný a dá se očekávat postupné vylepšování parametrů. Když si představím, že s přijímačem Lidia 2020 jsem strávil daleko více času, pak mne napadá i využití této stavebnice jako přijímače pro začínající. Zkrátka neosadíte 4Ks BS170 a integrovaný obvod 74ACT00N a můžete vesele jen poslouchat. Až dozrajete do vysílacího stádia, pak ty součástky tam dosadíte a máte fantastický TCVR pro začátečníka.
Ať žije PE1NNZ a parta kolem.


V SSB lize  jsem závodil na krystalku s 2W out

uSDX nejlépe otestujete v závodech. Kde jinde máte otestovat intermodulační odolnost. Rádio nemá ani samostatný NF a signál do sluchátek dostáváte přes kondenzátor přímo s D/A převodníku. Opravdu to je SDR krystalkový TCVR. Autor se snaží z Atmegy 328 vymáčkout maximum. Podle mne zbytečně. Takové funkce jako NR a změny šířku filtru si může klidně odpustit. Ničemu neprospívají. Ale to je věc názoru. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že čím lepší závodník, tím méně knoflíků na svém TCVR využívá. Sám tvrdím, že nejlepší TCVR je dvouknoflíkový HI.
Podmínky v závodě mizerné, přesto i se 2W se pár spojení dalo udělat. Nastavení bylo následující:
1.1   +16
1.3   Filter BW Full
1.6   AGC ON
1.7    NR 0
1.8   ATT -13dB
1.9   ATT2  6
3.4   TX Drive 4
8.2   PA Bias min 5
8.3   PA Bias max 140

Nahrávka je příšerně dlouhá. Asi to nikdo nebude chtít poslouchat celé. Tedy zde je částečný výpis z logu, kde se můžete najít a poslechnout, jak Vás krystalka brala (podle času z nahrávky)

QSO:  3750 PH 2020-09-05 0513 OK1IF         59  ELI       OK1UVU        59   FUO
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0514 OK1IF         59  ELI       OM3KAP        59   PAR
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0514 OK1IF         59  ELI       OK1LO         59   BBN
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0516 OK1IF         59  ELI       OM1DK         59   DST
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0517 OK1IF         59  ELI       OM3KEG        59   BAN
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0517 OK1IF         59  ELI       OK1AY         59   DDO
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0518 OK1IF         59  ELI       OK1KWP        59   FHB
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0519 OK1IF         59  ELI       OK2BKP        59   GKR
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0520 OK1IF         59  ELI       OK1DQP        59   FNA
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0525 OK1IF         59  ELI       OK2PYA        59   GJI
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0526 OK1IF         59  ELI       OK1MNV        59   FJI
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0527 OK1IF         59  ELI       OK2SBE        59   HOP
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0529 OK1IF         59  ELI       OK2BUB        59   HFM
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0530 OK1IF         59  ELI       OK2WYK        59   GZS
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0530 OK1IF         59  ELI       OK1FOG        59   FHK
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0532 OK1IF         59  ELI       OK2PGJ        59   HSU
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0533 OK1IF         59  ELI       OK2VK         59   HPR
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0534 OK1IF         59  ELI       OK2ZAK        59   HOL
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0535 OK1IF         59  ELI       OK2STM        59   GVY
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0537 OK1IF         59  ELI       OK1NS         59   BME
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0538 OK1IF         59  ELI       OK1DEZ        59   FUO
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0542 OK1IF         59  ELI       OK7HD         59   HOP
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0543 OK1IF         59  ELI       OK1KKI        59   CJH
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0545 OK1IF         59  ELI       OM2RL         59   SKA
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0547 OK1IF         59  ELI       OK1MKD        59   FTR
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0548 OK1IF         59  ELI       OK2SFP        59   HFM
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0549 OK1IF         59  ELI       OK1VHH        59   EDE
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0554 OK1IF         59  ELI       OM3WOR        59   NIT
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0555 OK1IF         59  ELI       OM7OM         59   POL
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0556 OK1IF         59  ELI       OM0AAO        59   TNC
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0557 OK1IF         59  ELI       OK1FUU        59   BPZ
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0600 OK1IF         59  ELI       OM1MJ         59   SEN
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0603 OK1IF         59  ELI       OK2WKW        59   GJI
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0605 OK1IF         59  ELI       OK1HBP        59   DPJ
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0608 OK1IF         59  ELI       OK2LF         59   HOP
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0612 OK1IF         59  ELI       OM3KAG        59   KEA
QSO:  3750 PH 2020-09-05 0616 OK1IF         59  ELI       OK1FDN        59   FPA

SSB liga 5.9.2020.mp3

Výstupní výkon cca 2W, anténa LW42m, mikrofon elektretový, hlas můj HI. V nahrávce jsou občas slyšet perly. Např."Neberu tě, a to mám VF naplno.". S 90 procentní pravděpodobností si myslím, že zatlumení rádia by v tomto případě pravděpodobně pomohlo. Jedno závodní pravidlo říká: "Nemůžeš-li to pobrat, tlum rádio a snižuj hlasitost". Proč tomu tak je, tak to už zde bylo řečeno snad stokrát. Velice účinné je i volání výzvy typu, tady ooookaa jedna ikss ikss zed. Fakt se to dobře bere HI. Už naši předkové věděli, proč vymýšlí hláskovací tabulku. V naší telegrafní škole za tento projev dáváme ránu pravítkem přes pusu HI.

Tak ještě nám zbývá, aby krystalka prošla telegrafním závodem (zítra) a může mít své čestné místo na polici HI. Ale ne, až nás bude více, pak zavedeme pohár MVT. Akorát místo granátů budeme házet paličkami na maso, to aby to těm, co zničili tento závod, to nevadilo.

Upozorňuji, že zítra v průběhu závodu i změním značku na OK1KFQ (chtěl bych na konci závodu nahrát i nějaký pileupík.)

TCVR krystalkám zdar


Jak je to s tím nelineárním PA?

Jak už to tak bývá, většina divení vzniká z neznalosti. To je bohužel i můj problém.

Karel OK2BWB mi napsal a uvedl základní info o problému:

Ahoj Milane, 

díval jsem se na Tvé stránky a četl jsem o uSDX. Občas píšeš o svém údivu nad použitelností PA ve třídách C, D, E pro vysílání SSB modulace. To je poměrně stará věc, myslím, že se o tom více uvažovalo už v šedesátých letech. Dá se to celé udělat i bez digitálního signálového zpracování, což je pak pěkná vývojová úloha. Já jsem si s těmito koncovými stupni hrál a vyvíjel je pro přenos dat pomocí lineárních modulací QAM. Pro SSB to fungovalo samozřejmě bezchybně. Už je to skoro dvacet let, velmi rychle to letí. Posílám odkaz na jeden z mnoha článků, ve kterém je princip pěkně a velmi jasně vysvětleno, včetně důvěryhodných měření, která lze vztáhnout i na SSB signál. Malá zajímavost: První úvahy o těchto zesilovačích se objevily zároveň se vznikem technologie Doherty (to by bylo také něco pěkného pro amatéry) - čili v roce 1936, HI, v Bell Telephone Laboratories, kde taky jinde... 

https://core.ac.uk/download/pdf/148657773.pdf

73 z Nového Města na Moravě

Karel 

Doporučuji si uvedený pramen přečíst. Je to zajímavé.

Díky Karle